لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

وزیر امور خارجه آمریکا: رزمایش‌های چین «تشدید قابل‌توجه» تنش است


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، رزمایش‌های نظامی چین، از جمله موشک‌های شلیک‌شده به منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن، را نشانه «تشدید قابل توجه» تنش‌ها خواند و از پکن خواست که از موضع خود عقب‌نشینی کند.

چین این رزمایش‌ها را پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، به تایوان آغاز کرد. این سفر خشم پکن را، که این جزیره خودگردان را «قلمرو» خود می‌داند، برانگیخت.

اما بلینکن در حاشیه نشست با انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا در کامبوج طی سخنانی در جمع خبرنگاران سفر نانسی پلوسی را «مسالمت‌آمیز» خواند و گفت که این سفر نشان‌دهنده تغییر سیاست ایالات متحده در قبال تایوان نبود. او چین را متهم کرد که از این سفر به عنوان «دستاویزی برای افزایش فعالیت‌های تحریک‌آمیز نظامی در تنگه تایوان و اطراف آن» استفاده می‌کند.

آنتونی بلینکن همچنین گفت که پیشتر با وزیر امور خارجه چین درباره احتمال سفر پلوسی به تایوان صحبت کرده و موضع ایالات متحده را به وضوح شرح داده بود.

نانسی پلوسی به عنوان اولین رئیس مجلس نمایندگان و بالاترین مقام آمریکایی که در بیش از ۲۵ سال گذشته از تایوان بازدید می‌کند، مورد استقبال قرار گرفت.

چین که با هرگونه تعامل مقامات تایوانی با دولت‌های خارجی مخالف است، در واکنش به سفر پلوسی به تایوان ایالات متحده را به «بر هم زدن وضعیت موجود» متهم کرده است. اما در مقابل ایالات متحده اصرار دارد که هیچ تغییری در موضع خود مبنی بر «چین واحد» ایجاد نشده است. مطابق سیاست «چین واحد»، ایالات متحده ضمن به رسمیت شناختن دولت پکن می‌تواند با تایوان روابط غیررسمی و دفاعی داشته باشد.

آنتونی بلینکن با تاکید بر تعهد پایدار ایالات متحده نسبت به «امنیت متحدان‌مان در منطقه»، گفت که وزارت دفاع ایالات متحده به ناوگروه هواپیمابر رونالد ریگان دستور داده است که برای «زیر نظر داشتن وضعیت» در منطقه باقی بماند.

وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به شلیک موشک‌های چینی به منطقه اقتصادی ژاپن بر «همبستگی نیرومند» ایالات متحده با ژاپن به دنبال «اقدامات خطرناک چین» تاکید کرد.

در همین حال پکن از توقف «گفت‌وگوهای نظامی سطح بالا» و تعلیق همکاری‌های دیگر با آمریکا - از جمله مذاکرات آب‌و‌هوایی، پیشگیری از جرایم فرامرزی و قاچاق مواد مخدر، و بازگرداندن مهاجران غیرقانونی - به تلافی سفر نانسی پلوسی به تایوان خبر داده است. حکومت چین همچنین گفته است که نانسی پلوسی و اعضای نزدیک خانواده‌اش را تحریم خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG