لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

تشدید تنش‌ها در شرق دور؛ چین رزمایش شبیه‌سازی حمله به تایوان برگزار کرد


پرواز جنگنده جی-١١ چین برفراز تنگه تایوان در نزدیکی پینگتان، استان فوجیان. ۵ اوت ٢٠٢٢
پرواز جنگنده جی-١١ چین برفراز تنگه تایوان در نزدیکی پینگتان، استان فوجیان. ۵ اوت ٢٠٢٢

مقامات تایوان می‌گویند جنگنده‌ها و کشتی‌های جنگی چین روز شنبه رزمایش شبیه‌سازی حمله به این جزیره خودگردان برگزار کردند.

در پی سفر روزهای اخیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان چین به برگزاری رزمایش‌هایی بی‌سابقه در اطراف این جزیره دموکراتیک روی آورده است.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد کشتی‌ها و جنگنده‌های چینی روز شنبه در تنگه تایوان و در جریان تمرین حمله شبیه‌سازی‌شده خود، چندین بار از خط مرزی غیررسمی میان دو طرف عبور کردند اما در پی واکنش جنگنده‌های تایوانی، به سوی چین بازگشتند.

ارتش چین نیز از ادامه تمرینات نظامی دریایی و هوایی در شمال، جنوب غربی، و شرق تایوان خبر داد و گفت تمرکز این تمرینات بر روی قابلیت‌های حمله زمینی و دریایی بوده است.

رزمایش‌های نظامی چین که از روز پنجشنبه آغاز شده در شش نقطه اطراف تایوان انجام می‌گیرند و تا ظهر یکشنبه ادامه خواهند داشت.

رویترز به نقل از یک منبع مطلع گزارش داده که کشتی‌های جنگی و پهپادهای چینی در شرق تایوان و نزدیک به جزایر ژاپنی، حمله به کشتی‌های جنگی آمریکایی و ژاپنی را نیز شبیه‌سازی کردند.

«گام‌های غیرمسئولانه» چین

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در تازه‌ترین موضع‌گیری درباره چین روز شنبه گفت پکن با قطع کانال‌های ارتباطی با واشنگتن، «گام‌هایی غیرمسئولانه» بر می‌دارد.

به گفته او، اقدامات چین در اطراف تایوان بیانگر تغییر اولویت چین از یافتن راه‌حلی مسالمت‌آمیز به استفاده از زور است.

او در جریان سفر به فیلیپین گفت آمریکا آماده دفاع از این کشور در برابر «حمله مسلحانه» است.

بلافاصله پس از پایان سفر نانسی پلوسی به تایوان، چین اعلام کرد گفت‌وگوهای خود با ایالات متحده درباره طیفی از مسائل دوجانبه و جهانی را متوقف می‌کند.

با پیروزی کمونیست‌های تحت رهبری مائو تسه‌تونگ در جنگ داخلی چین در سال ۱۹۴۹، ملی‌گراهای کومینتانگ به رهبری چیانگ کای‌شک به تایوان گریختند و از آن زمان این جزیره به صورت خودگردان اداره می‌شود.

پکن می‌گوید روابط با تایوان مسئله‌ای داخلی است و چنانچه لازم باشد با توسل به زور این جزیره را به کنترل خود در می‌آورد. در مقابل، تایوان با رد این ادعاها می‌گوید تنها ساکنانش حق تعیین سرنوشت آن را دارند.

XS
SM
MD
LG