لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۴

آزمایش بمب هیدروژنی توسط کره شمالی و واکنش جهانی به آن


چند رهگذر، خبر آزمایش اتمی و زمین لرزه در کره شمالی دنبال می کنند.
چند رهگذر، خبر آزمایش اتمی و زمین لرزه در کره شمالی دنبال می کنند.

‎روز چهارشنبه کره شمالی اعلام کرد یک بمب هیدروژنی را با موفقیت آزمایش کرده است. گوینده تلویزیون کره شمالی گفت ما اکنون به دولتی اتمی تبدیل شده ایم که بمب هیدروژنی هم دارد.

مرکز لرزه نگاری ایالات متحده ساعتی قبل از اعلام آزمایش بمب هیدروژنی توسط کره شمالی، خبر از یک زمین لرزه ۵ و یک دهم ریشتری در نزدیکی محل آزمایش این بمب داده بود.

تلویزیون دولتی کره شمالی ظهر چهارشنبه خبر داد که "بر اساس اراده حزب کارگران، نخستین بمب هیدروژنی کشور با موفقیت آزمایش شد." این حزب، حزب حاکم بر کره شمالی است.

ایالات متحده آمریکا به سرعت این آزمایش را محکوم کرد و آن را ناقض قطعنامه های سازمان ملل خواند و گفت واکنشی مناسب نسبت به این آزمایش نشان می‌دهد.

​شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن نیز پس از اعلام کره شمالی بر انجام آزمایش بمب هیدروژنی گفت ژاپن واکنشی قوی نشان خواهد داد.

کره جنوبی نیز اعلام کرد آزمایش جدید چالشی جدی برای صلح جهانی‌ است و وزارت دفاع این کشور خبر داد نیروهای نظامی کره جنوبی در حال آماده باش هستند.

تایید خبر یک ماه پیش

یک ماه پیش، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفته بود حکومت او توانسته یک بمب هیدروژنی تولید کند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از "کیم جونگ اون" روز ۱۹ آذر خبرداد که کره شمالی اکنون "یک کشور قدرتمند دارای تسلیحات هسته ای است و آماده است یک بمب اتمی و یک بمب هیدروژنی را منفجر کند و به طور قابل اطمینانی از حق حاکمیت خود دفاع کند."

خبرگزاری کره شمالی گزارش داده بود که رهبر کره شمالی این اظهارات را در حال بازدید از "سایت انقلابی فیونگچون" مطرح کرد. این یک مرکز نظامی تاریخی در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی است.

بمب هیدروژنی که با نام بمب گرماهسته ای نیز شناخته می شود، بسیار قوی تر یک بمب اتمی است چرا که در آن از فناوری پیشرفته استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG