لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

تلاش مجلس نمایندگان آمریکا برای تحریم جدید کره شمالی


مجلس نمایندگان آمریکا یک گام به تصویب طرح اعمال تحریم بر کره شمالی نزدیک‌تر شده است. این حرکت در واکنش به چهارمین آزمایش موشکی کره شمالی آغاز شده است.

مجلس نمایندگان آمریکا این هفته قرار است درباره دادن اختیارات بیشتر به رئیس جمهوری برای انجام اقدامات تنبیهی علیه کره شمالی نظر خود را اعلام کند.

این حرکت از زمانی شکل گرفت که کره شمالی با وجود اخطارهای پی در پی جامعه بین‌المللی هفته پیش بار دیگر به آزمایش بمب هیدروژنی دست زد.

با انجام این آزمایش مجلس نمایندگان آمریکا دیروز یک گام به تصویب طرح تحریم کره شمالی نزدیک‌تر شد.

با تصویب این طرح ، رئیس جمهوری آمریکا نه تنها ممکن است دارایی‌های مربوط به فعالیت‌های غیرقانونی کره شمالی را مسدود کند، حتی ممکن است بانکهای کشورهای دیگر طرف معامله با رژیم کیم جونگ اون را هم تحریم کند.

این طرح از حمایت و تایید اد رویس، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا هم برخوردار است. اد رویس یکی از کسانی است که می‌گوید، آقای اوباما نتوانسته جلوی پیشروی‌های کیم جون اون را بگیرد.

وی گفت : "اهمیت لایحه در این است که فشارهای مالی و اقتصادی، کیم جون اون و مقام‌های ارشد او را منزوی می‌کند."

بسیاری از هم حزبی‌های آقای اوباما هم معتقدند، کره شمالی مستحق و سزاوار تحریم‌های سنگین‌تر است.

جرالد کانولی از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت : "کره شمالی.... یک دولت بی‌احتیاط و بدگمان و عاری از هر گونه خصلت انسانی؛ حالا به چتر اتمی هم مسلح است.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا از سئول، آمریکا و کره جنوبی در حال مذاکره برای استقرار و تمرکز امکانات نظامیشان، شامل بمب افکن‌های ب ۵۲، ناو یو اس اس رانلد ریگان، زیر دریایی اتمی، و جنگنده‌های اف ۲۲ در شبه جزیره کره هستند.

بمب افکن‌های ب ۵۲، روز یکشنبه ساعاتی پس از آنکه رهبر کره شمالی از آزمایش بمب هیدروژنی‌اش دفاع کرد، به نشانه اعتراض بر فراز شبه جزیره کره به پرواز درآمدند.

با تحت فشار گذاشتتن بیشتر رژیم کیم جون اون، چین هم مجبور می‌شود کمک‌های اقتصادی‌اش به کره شمالی را محدود‌تر کند.
چین نیز به آزمایش‌های موشکی کره شمالی انتقاد دارد اما از بیم بی‌ثبات شدن مرزهای خود از اعمال تحریم‌های جدی بر کره شمالی طرفداری نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG