لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

واکنش آمریکا به آزمایش هسته‌ای کره شمالی: تحریم‌ها سخت‌تر و فراگیر می‌شوند


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا - آرشیو

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه آزمایش یک بمب هیدروژنی توسط کره شمالی را "بسیار تحریک آمیز" خواند و این اقدام پیونگ یانگ را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی دانست.

پیشتر در روز چهارشنبه و ساعاتی پس از آن که زمین لرزه نسبتا قدرتمندی در کره شمالی ثبت شد، پیونگ یانگ اعلام کرد که یک بمب هیدروژنی را با موفقیت آزمایش کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آمریکا با بیان این که آزمایش هسته‌ای کره شمالی نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است، گفت "این اقدام بسیار تحریک آمیز تهدید بزرگی را متوجه صلح و امنیت بین المللی می‌کند."

آقای کری در ادامه افزود "ما کره شمالی را به عنوان یک کشور مسلح به سلاح هسته‌ای، نه می‌پذیریم، و نه خواهیم پذیرفت، و اقداماتی مانند این آزمایش اخیر، تنها عزم ما را تقویت می‌کند."

سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد عصر چهارشنبه با بیان این که جامعه جهانی باید به این اقدام کره شمالی واکنش نشان دهد، از شورای امنیت خواست "تحریم‌های سخت و فراگیری" را علیه پیونگ یانگ تصویب کند.

انتظار می‌رود شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی موضوع و تهیه تحریم‌های جدید علیه کره شمالی، نشستی ویژه برگزار کند.

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد "تجزیه و تحلیل‌های اولیه از آزمایش هسته‌ای روز چهارشنبه کره شمالی با ادعای پیونگ یانگ درباره آزمایش موفقیت آمیز بمب هیدروژنی مطابقت ندارد."

با این حال کاخ سفید ایالات متحده تاکید کرده است که هر گونه آزمایش هسته‌ای توسط پیونگ یانگ، نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد بود.

بمب‌های هیدروژنی نوع قوی‌تری از بمب‌های معمولی هسته‌ای هستند که انرژی آنها از طریق فرایند شکافت هسته‌ای با استفاده از هیدروژن تامین می‌شود.

زمین لرزه امروز در نزدیکی مرکزی در شمال کره شمالی ثبت شد، که گفته می‌شود پیونگ یانگ از سال ۲۰۰۶ میلادی به این طرف، سه آزمایش هسته‌ای زیرزمینی در آن انجام داده است.

XS
SM
MD
LG