لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

چین در نشست صلح اوکراین به میزبانی عربستان شرکت می‌کند


پرچم چین
پرچم چین

چین روز جمعه اعلام کرد یک مقام ارشد را برای شرکت در نشست به میزبانی عربستان سعودی به منظور یافتن راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به جنگ اوکراین، به جده می‌فرستد.

به گفته وزارت امور خارجه چین، فرستاده ویژه این کشور برای امور اوراسیا در نشست مزبور شرکت می‌کند.

نمایندگان نزدیک به ۴۰ کشور در نشست به میزبانی عربستان سعودی که روزهای آتی برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد. روسیه اعلام کرده در این نشست شرکت نخواهد کرد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه چین، پکن «مایل به همکاری با جامعه بین‌المللی است تا همچنان نقشی سازنده در ترویج راه‌حلی سیاسی برای بحران در اوکراین ایفا کند.»

پکن تا کنون روابط اقتصادی و دیپلماتیک نزدیکی با مسکو داشته و از محکوم کردن حمله پوتین به اوکراین خودداری کرده است. به همین خاطر، حضور چین در نشست به میزبانی جده بر اهمیت آن خواهد افزود. این کشور در اواخر ژوئن به دور قبلی مذاکرات به میزبانی دانمارک دعوت شده بود، اما از حضور در آن خودداری کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه ابراز امیدواری کرد این ابتکار منجر به برگزاری «نشست صلح رهبران» در پاییز و رسیدن به توافق نهایی صلح بر اساس فرمول ۱۰ ماده‌ای پیشنهادی او شود.

از جمله موارد برجسته در این طرح ۱۰ ماده‌ای می‌توان به برقراری مجدد حاکمیت دولت اوکراین بر تمام سرزمین‌های این کشور، خروج نیروهای روسیه‌ای از اوکراین، حفاظت از منابع غذایی و انرژی، ایمنی هسته‌ای، و آزادسازی تمامی زندانیان اشاره کرد.

اوایل هفته جاری، کاخ کرملین گفته بود نشست جده را زیر نظر خواهد داشت اما موضع موسکو مبنی بر اینکه هیچ زمینه‌ای برای برگزاری مذاکرات صلح با کی‌یف وجود ندارد، تغییر نکرده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز دوشنبه گفته بود: «باید درک کنیم چه اهدافی تعیین می‌شود و چه به بحث گذاشته خواهد شد. هر تلاشی برای ترویج راه‌حلی مسالمت‌آمیز، مستحق یک ارزیابی مثبت است.»

دیپلمات‌های غربی می‌گویند تایید فرمول صلح زلنسکی در نشست جده بسیار نامحتمل است. اما یکی از اهداف این مذاکرات پشتیبانی از اصول مندرج در منشور سازمان ملل متحد از جمله تمامیت ارضی کشورها است.

XS
SM
MD
LG