لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

پهپادهای اوکراین با طی «۷۴۰ کیلومتر» به رزمناو روسی حمله کردند


رزمناو روسی پیش از آنکه هدف حمله قرار گیرد. آرشیو
رزمناو روسی پیش از آنکه هدف حمله قرار گیرد. آرشیو

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد پهپادهای اوکراین به رزمناو روسی مستقر در پایگاه دریائی نووروسیسک در دریای سیاه حمله کردند. مسکو در عین حال از انهدام دو فروند پهپاد اوکراین در جریان این حمله خبر داد.

روسیه از بندر نووروسیسک برای صادرات گندم و نفت خام استفاده می‌کند و دو درصد نفت خام جهان از این بندر غیر نظامی صادر می‌شود.

یک منبع اطلاعاتی اوکراین می‌گوید که رزمناو روسی آسیب دیده هنگامی مورد حمله قرار گرفت که نزدیک به ۱۰۰ ملوان در آن مستقر بودند و با توجه به آسیب جدی وارد آمده ، با یک رزمناو دیگر از منطقه، به ساحل یدک کشیده شد. روسیه می‌گوید عملیات صدور غله و نفت روسیه چند ساعتی پس از حمله از سر گرفته شد.

این منبع به رویترز گفت: «در نتیجه این حمله، ناو اولنگورسکی گورنیاک آسیب جدی دید و در حال حاضر قادر به انجام ماموریت‌های رزمی خود نیست. تمام اظهارات روسیه در مورد حمله دفع شده جعلی است.»

آندری ریژنکو، کاپیتان بازنشسته نیروی دریایی اوکراین و مشاور نیروی دریایی، تخمین زد که پهپادهای دریایی اوکراین ۷۴۰ کیلومتر از منطقه احتمالی پرتاب خود تا نووروسیسک را طی کرده‌اند که گویای افزایش چشمگیر در بُرد آنها است.

او گفت: «این اولین بار بود که پهپادهای نیروی دریایی اوکراین تا این حد بُرد داشتند.»

  • افزایش تنش در دریای سیاه

رویترز به نقل از «کنسرسیوم خط لوله خزر» که نفت را بر روی نفتکش‌ها در نووروسیسک بارگیری می‌کند گفت که تاسیسات آن آسیب ندیده است و بارگیری نفت بر روی نفتکش‌هایی که قبلا پهلو گرفته بودند همچنان ادامه دارد.

این بندر یکی از بزرگترین بندرهای دریای سیاه و یک پایانه اصلی برای صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی است. این کنسرسیوم صادرکننده اصلی نفت خام قزاقستان است.

صادرات نفت روسیه و قزاقستان از نووروسیسک به طور متوسط حدود ۱/۸ میلیون بشکه در روز یا حدود ۲ درصد از عرضه جهانی نفت است.

سرویس اطلاعات نظامی بریتانیا در سپتامبر سال گذشته اعلام کرد که ناوگان دریای سیاه روسیه احتمالاً به دلیل افزایش تهدید حملات دوربُرد اوکراین برخی از زیردریایی‌ها را از بندر سواستوپل کریمه به نووروسیسک منتقل کرده است،.

تنش‌ها در دریای سیاه و در نزدیکی دریای سیاه از زمانی تشدید شد که روسیه ماه گذشته از توافق صادرات ایمن غلات از بنادر اوکراین خارج شد. پهپادها و موشک‌های روسیه از آن زمان تاکنون بارها به تأسیسات بندری و سیلوهای غلات اوکراین در دریای سیاه یا نزدیک آن حمله کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG