لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

چین، ژاپن و کره‌جنوبی برای برگزاری نشست رهبران سه کشور توافق کردند


نشست سه‌جانبه چین،‌ ژاپن و کره جنوبی در اوت ۲۰۱۹
نشست سه‌جانبه چین،‌ ژاپن و کره جنوبی در اوت ۲۰۱۹

چین، ژاپن و کره‌جنوبی روز سه‌شنبه برای برگزاری نشستی میان رهبران سه کشور «در اسرع وقت»، توافق کردند. این نشست در سئول برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این نشست در راستای تلاش‌های پکن برای کاهش نگرانی‌های خود در مورد گسترش روابط امنیتی واشنگتن با توکیو و سئول است.

وزیر امور خارجه کره جنوبی، بر اهمیت همکاری میان سه کشور تاکید کرد و گفت: «همکاری میان چین، ژاپن و کره جنوبی نقش مهمی نه تنها در شمال شرق آسیا، بلکه در صلح، ثبات و رفاه جهان دارد.»

وی افزود: «این سه کشور روی هم ۲۰ درصد از جمعیت جهان و ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می دهند.» پارک همچنین گفت که این سه کشور باید در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، امنیتی و فرهنگی با یکدیگر همکاری کنند.

با افزایش تهدید هسته‌ای کره‌شمالی، کره‌جنوبی روابط خود را با آمریکا تقویت کرد و تلاش می‌کند روابط خود را با ژاپن نیز بهبود بخشد. انتقاد این سه متحد از رفتار چین در دریای چین جنوبی باعث ایجاد تنش با پکن شد.

آخرین بار چنین نشستی در سال ۲۰۱۹ برگزار شد.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که نگرانی‌ها در مورد تهدیدات هسته‌ای مداوم کره‌شمالی و تحریکات چین در منطقه اقیانوس آرام افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG