لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۶

چین گزارش سازمان ملل درباره کره شمالی را رد کرد


هوآ چونیونگ سخنگوی وزارت خارجه چین
هوآ چونیونگ سخنگوی وزارت خارجه چین

چین بزرگترین پشتیبان دولت کره شمالی است و گفته هر تصمیم تنبیهی علیه پیونگ یانگ را وتو خواهد کرد.

چین، گزارش سازمان ملل متحد در مورد کمک به کره شمالی در جنایت علیه بشریت و بازگرداندن فراریان از کره شمالی به آن کشور را رد کرد.

هوآ چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه روز سه شنبه گفت چین نمی تواند آنچه را که وی «اتهامات بی منطق» مطرح شده در گزارش روز دوشنبه سازمان ملل خواند، بپذیرد.

در گزارش سازمان ملل آمده است بسیاری از فراریانی که توسط چین به کره شمالی بازپس فرستاده شده اند، در بازگشت از سوی مقامات پیونگ یانگ مورد شکنجه و انواع تجاوز جنسی و محاکمه و اعدام های فوری قرار گرفته اند.

پکن سال هاست که فراریان از کره شمالی را جنایتکار یا مهاجر اقتصادی تصویر می کند. خانم هوآ در گزارش روزانه وزارت خارجه چین گفت این افراد از نظر دولت پکن نه «پناهنده»، بلکه «فراریان غیرقانونی از مرز» هستند.

از زمان قحطی دهه ۹۰ میلادی، در حدود بیست هزار شهروند کره شمالی – عمدتاً از طریق مرز چین – از آن کشور گریخته اند.

فراریان از کشوری گریخته اند که به گزارش سازمان ملل رهبرانش جنایاتی «بی نظیر در دنیای معاصر» علیه بشریت مرتکب شده اند.

بنا به این گزارش، کره شمالی به طور سازمان یافته افراد را کشته، شکنجه کرده و به بردگی گماشته؛ حکم به سقط جنین اجباری داده و آنها را به خاطر مسائل سیاسی، اعتقادات مذهبی، نژادی و جنسیتی مورد آزار قرار داده است.

گزارش، جامعه بین المللی را فراخوانده است تا برای ارجاع دولت کره شمالی به دیوان بین المللی کیفری فوراً اقدام کنند، و پیشنهاد کرده است یک محکمه ویژه سازمان ملل هم برای این موضوع برپا شود.

با این حال، حتی پیش از انتشار گزارش، چین که عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل است گفته بود اقدام علیه پیونگ یانگ را وتو خواهد کرد.

دیپلماتهای کره شمالی در ژنو گزارش را رد کردند و آن را «ابزار توطئه سیاسی به منظور ضربه زدن به رژیم سوسیالیستی کره شمالی» خواندند.
XS
SM
MD
LG