لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

دونالد ترامپ گزینه های خود برای سفارت آمریکا در چین و وزارت کار را معرفی کرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا (چپ) و آندرو پازدر گزینه او برای وزارت کار - ۱۹ نوامبر ۲۰۱۶
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا (چپ) و آندرو پازدر گزینه او برای وزارت کار - ۱۹ نوامبر ۲۰۱۶

رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، تری برانستاد فرماندار ایالت آیوا را برای احراز مقام سفارت آمریکا در چین برگزیده است. دونالد ترامپ همزمان با معرفی این جدیدترین گزینش خود در جمع مردم شهر دی موین ایالت آیووا، بخشی از سیاست‌های خود در مورد چین را هم اعلام کرد.

او گفت «یکی از زمینه ها در روابط خارجی آمریکا که باید اصلاح شود، رابطه ما با چین است. کشور چین مسوول نیمی از کسر درآمد بازرگانی ماست. این کشور در سرقت رمزهای اختراعی و تولیدی ما، و نیز وضع تعرفه های غیرمنصفانه بر شرکت‌های ما دخیل است، چین حتی با ما در مقابله با تهدیدهای کره شمالی همکاری نمی کند. ارزش پولشان را به یکباره کاهش می دهند و با این کار کالاهای خود را روانه بازارهای ما می کنند.»

کسری تراز تجاری خارجی آمریکا با چین قریب ۳۳۶ میلیارد در سال گذشته بوده است.

آقای ترامپ هفته گذشته بی اعتنا به سیاست چهار دهه گذشته واشنگتن در مورد چین و تایوان، با پذیرش تماس تلفنی رییس جمهوری تایوان، مورد انتقاد دولت کنونی و برخی از سیاستمداران کشور قرار گرفت. دولت آمریکا، قائل به سیاست چین واحد است.

دونالد ترامپ روز گذشته همچنین اندرو پازدر را برای احراز مقام وزارت کار برگزید، که صاحب مجموعه ای از رستوران‌های فست فود و از مخالفان افزایش حداقل دستمزد به سطح ۱۰ دلار و ده سنت است.

دولت باراک اوباما، این حداقل را در مورد قراردادهای جدیدی که دولت فدرال منعقد می کند، درنظر گرفته است.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا در جمع مردم ایالت آیووا همچنین گفت که مقررات دست و پا گیری را لغو می کند که جلوی پیشرفت و سود، کشاورزان و مشاغل خرد را گرفته است.

او روز پنجشنبه با دریاسالار بازنشسته جیمز استاوریدس، فرماند پیشین نیروهای متحدین در اروپا، نیز ملاقات کرد که از او به عنوان یکی از گزینه های احتمالی برای احراز مقام وزارت خارجه نام برده می شود.

استاوریدس گفت «دیدار بسیار خوب و مفیدی با رییس جمهوری منتخب داشتم. ما درباره اوضاع جهان، مسائل دفاعی، و وضعیت نیروهای مسلح مان حرف زدیم. ما درباره امنیت سایبری نیز تبادل نظر کردیم. صحبت‌های جالبی رد و بدل شد، بویژه که شخص رییس جمهوری منتخب را فردی مطلع یافتم.»

در همین حال واشنگتن از هم اکنون در تدارک برنامه های مراسم رسمی تحلیف دونالد ترامپ است که بنا به یک سنت دیرین همواره روز بیستم ژانویه در محوطه بیرونی کنگره آمریکا برگزار می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG