لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۶

خوب است که جهان از آمریکای دوره ترامپ می ترسد


یادداشتی از مارک مویر در نیویورک تایمز

بعضی رسانه ها مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با رییس جمهوری تایوان را دربردارنده خطر یک جنگ سرد بین آمریکا و چین با پیامدهای فاجعه بار اقتصادی و امنیتی توصیف کردند.

وحشت موجود تاییدی است بر گفتمان غالب در رسانه ها در ماه های اخیر مبنی بر ترس رهبران جهان از دونالد ترامپ.

ترامپ با شعار «نخست آمریکا» وعده توسعه ارتش ایالات متحده و سخنان آتشین اش ترسی واقعی را موجب شده است. دولت ترامپ می تواند از این ترس به نفع آمریکا بهره ببرد.

در هشت سال گذشته باراک اوباما نشان داد که وقتی بزرگترین قدرت جهان از ایجاد ترس پرهیز می کند، می کوشد با دشمنان از در مصالحه در بیاید، همپیمانان را در تمام تصمیم گیری ها دخالت می دهد، و از تعهد نظامی آمریکا می کاهد چه اتفاقی می افتد.

طبیعتا اوباما در پایتخت های اروپایی مورد تشویق قرار می گیرد و جایزه صلح نوبل دریافت می کند اما در ژئوپولتیک جهان واقعی نتایج فاجعه بار است.

زیر پا گذاشتن خط قرمز در سوریه باعث شد روسیه و چین نهایت بهره را ببرند. وعده اوباما به پایان جنگ در عراق و افغانستان متحدان آمریکا در بغداد و کابل را تضعیف و ایران و پاکستان را جسورتر کرد.

لیندن جانسون، رییس جمهوری پیشین آمریکا، کوشید برای پرهیز از یک جنگ بزرگ در ویتنام نسبت به ویتنام شمالی خویشتنداری نشان دهد واکنش هانوی اعزام نیرو به ویتنام جنوبی بود. ریچارد نیکسون بر مبنای «تئوری مرد دیوانه» ترس از آمریکا را در جهان احیاء کرد.

در دوره جیمی کارتر از بین رفتن این ترس از آمریکا باعث سقوط کشورها در دامان کمونیسم و اشغال سفارت آمریکا در تهران به دست افراطیون ضد آمریکایی شد. موضع ملی گرایانه رونالد ریگان در سیاست خارجی زانو زدن اتحاد جماهیر شوروی در مقابل ایالات متحده را در پی داشت.

به نظر می رسد دولت بعدی آمریکا آماده است که ایالات متحده به آن دوره خود بازگردد. آمریکایی ها و متحدان آمریکا باید آسوده خاطر باشند. دشمنان آمریکا حق دارند بترسند.

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG