لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

پنتاگون: چین بیش از ۵۰۰ کلاهک هسته‌ای عملیاتی در زرادخانه دارد


آزمایش هسته‌ای. آرشیو
آزمایش هسته‌ای. آرشیو

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز پنجشنبه ۲۷ مهر با انتشار گزارش سالانه خود درباره ارتش چین اعلام کرد چین بیش از ۵۰۰ کلاهک هسته‌ای عملیاتی در زرادخانه خود دارد و احتمالا تا سال ۲۰۳۰ این تعداد را به بیش از ۱۰۰۰ کلاهک خواهد رساند.

ایالات متحده حدود ۳۷۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد. روسیه نیز حدود ۱۵۵۰ سلاح هسته‌ای مستقر دارد ولی طبق اعلام فدراسیون دانشمندان آمریکایی، ۴۴۸۹ کلاهک هسته ای را در انبار نگه داری می کند.

پیش از این پنتاگون تخمین زده بود که پکن در سال ۲۰۲۱ چهارصد کلاهک هسته ای عملیاتی داشته است بنابراین رسیدن ۵۰۰ کلاهک هسته‌ای تا ۲۰۲۳ فراتر از پیش بینی‌های پنتاگون بوده است.

یک مقام ارشد آمریکایی به خبرنگاران گفت: «چین به سرعت در حال مدرن سازی، تنوع و گسترش نیروهای هسته‌ای خود است.» و تاکید کرد: «اقدامات کنونی آنان از نظر مقیاس و پیچیدگی بسیار فراتر از اقداماتشان در یک دهه پیش است.»

در این گزارش همچنین آمده که نیروی دریایی چین بیش از ۳۷۰ کشتی و زیردریایی دارد. این رقم در سال گذشته ۳۴۰ عدد بود.

پنتاگون در این گزارش بار دیگر بر نگرانی در مورد فشار پکن بر تایوان که چین آن را جزیره ای جدا شده ولی متعلق به خود می‌داند، تاکید کرده است.

روابط ایالات متحده و چین همواره به علت موضوعات مختلف بی‌ثبات بوده است؛ چه بابت اصطکاک بین دو قدرت اقتصادی جهان و چه بابت روابط چین و تایوان و چه به علت نقض حقوق بشر در چین تا فعالیت‌های نظامی در دریای جنوب چین.

با این وجود ایالات متحده همواره مشتاق روابط نظامی با چین بوده است. هفته گذشته پنتاگون اعلام کرد که دعوت چین برای مجمع امنیتی سالانه چین در أواخر اکتبر را پذیرفته است که آخرین نشانه از گرم شدن روابط نظامی بین دو کشور است.

XS
SM
MD
LG