لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۸

چین از واشنگتن به خاطر بسته کمک نظامی به تایوان ابراز ناخرسندی کرد


رئیس جمهوری چین
رئیس جمهوری چین

چین، روز سه‌شنبه ۱۰ مرداد ماه، اعلام کرد از ایالات متحده به دلیل ارائه بسته کمک تسلیحاتی به تایوان، ابراز ناخرسندی کرده و از واشنگتن خواسته است تا از ادامه مسیر «اشتباه و خطرناک» اجتناب کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایالات متحده، روز جمعه از بسته کمک تسلیحاتی «۳۴۵ میلیون دلاری» به تایوان رونمایی کرد. این در حالی است که کنگره آمریکا به عنوان بخشی از بودجه سال ۲۰۲۳، کمک تسلیحاتی «یک میلیارد دلاری» برای این جزیره را مجاز دانسته است.

تان کفی، سخنگوی وزارت دفاع چین گفت که ایالات متحده باید همه اشکال «تبانی نظامی» با تایوان را متوقف کند.

او در بیانیه‌ای تصریح کرد: «موضوع تایوان به منافع اصلی چین ارتباط دارد و خط قرمزی است که در روابط چین و آمریکا نمی‌توان از آن عبور کرد.»

به نوشته خبرگزاری رویترز، ایالات متحده، بزرگ‌ترین تامین کننده تسلیحات تایوان، بر اساس قانون موظف است تا با وجود فقدان روابط دیپلماتیک رسمی و نیز خشم پکن نسبت به چنین فروش‌های تسلیحاتی، ابزارهایی را برای دفاع از خود در اختیار این کشور قرار دهد.

به گفته وزارت دفاع تایوان، نیروهای نظامی چین به تازگی‌ با ارسال ده‌ها جنگنده، بمب‌افکن و سایر هواپیماها از جمله پهپادهایی در آسمان جنوب تایوان، به نمایش قدرت در اطراف این جزیره پرداخته‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع چین افزود که ارتش آزادی‌بخش خلق چین، «نسبت به وضعیت تنگه تایوان توجه داشته و همیشه در حالت آماده باش» است.

شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، در آستانه نود و ششمین سالگرد ارتش آزادی‌بخش خلق چین، خطاب به نیروهای مسلح گفت: «ما باید برای تجهیزات و نیروهای جدید تلاش بیشتری داشته باشیم تا قابلیت‌های رزمی را افزایش داده و در سیستم نبرد یکپارچه شویم.»

برخی از تحلیلگران این اقدامات را منعکس کننده تصور چین از افزایش تهدیدات خارجی از سوی آمریکا و متحدانش دانسته و می‌گویند که پکن در حال افزایش قدرت نظامی خود برای ارسال پیام‌های سیاسی است.

پکن این جزیره را جزئی از قلمرو خود می‌داند و بارها نسبت به هرگونه «مبادله رسمی» بین واشنگتن و تایپه هشدار داده است. تایوان اما با رد ادعاهای حاکمیتی چین، می‌گوید فقط مردم تایوان می‌توانند آینده خود را تعیین کنند.

XS
SM
MD
LG