لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

وزیر بازرگانی آمریکا برای دیدار با مقامات ارشد چینی راهی این کشور می‌شود


جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا
جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا

در پی اعمال محدودیت‌های تازه آمریکا در برخی حوزه‌های صادرات و سرمایه‌گذاری در چین، وزارت دارائی آمریکا اعلام کرد جینا ریموندو، وزیر بازرگانی این کشور، روز ۵ شهریور عازم چین خواهد شد.

وزیر بازرگانی ایالات متحده قرار است در این سفر چهار روزه با همتای چینی خود، ونگ وِنتااُ، و شماری از مقامات ارشد دولت چین دیدار کند.

وزارت دارائی آمریکا، هدف از این سفر را تعمیق ارتباطات میان دو کشور در حوزه‌های روابط تجاری میان آمریکا و چین، چالش‌های بازرگانان آمریکایی و امور قابل همکاری میان دو کشور برشمرده است.

تحلیلگران با اشاره به احتمال مواجهه اقتصاد چین با مشکلات دامنه‌دار معتقدند پکن تلاش خواهد کرد از این سفر برای بهبود موضع آمریکا نسبت به معامله با چین بهره ببرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اوایل ماه جاری میلادی، به منظور محدود کردن توانایی چین در توسعه فناوری‌های نظامی مدرن و تکنولوژی‌های مربوط به نظارت و شناسایی، سرمایه‌گذاری‌های آمریکا در این حوزه‌ها را ممنوع اعلام کرد.

در پی این اقدام، چین هم صادرات برخی مواد معدنی مهم به آمریکا را محدود کرد.

هر چند در آستانه سفر جینا ریموندو، دولت آمریکا در اقدامی پیش‌بینی‌نشده نام بیست و هفت شرکت چینی را از فهرست نهادهای تجاری تحریم‌شده حذف کرد.

وزارت بازرگانی چین با استقبال از این اقدام، آن را در راستای ازسرگیری روابط تجاری میان شرکت‌های بازرگانی دو کشور ارزیابی کرد.

تاکنون سه تن از مقام‌های ارشد آمریکا از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، جنت یلن، وزیر خزانه‌داری، و جان کری، نماینده ویژه رئیس جمهوری در شرایط اقلیمی، در سال جاری به چین سفر کرده‌اند.

از سوی دیگر، مشاور امنیت ملی آمریکا، جیک سالیوان، سفر قریب‌الوقوع وزیر بازرگانی این کشور را در چارچوب رقابت و دیپلماسی فشرده با چین توصیف کرده است.

به گفته جیک سالیوان، رقابت فشرده میان آمریکا و چین برای جلوگیری از تبدیل‌شدن به درگیری، نیازمند مدیریت با دیپلماسی فشرده است.

علاوه بر آمریکا، مقام‌های اتحادیه اروپا هم نسبت به استفاده چین از معاملات این اتحادیه برای پیشبرد مقاصد امنیتی خود ابراز نگرانی کرده‌اند.

پیش‌تر اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، درباره احتمال استفاده چین از سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا برای اهداف امنیتی و نظامی خود هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG