لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

آزمایش خودرو حامل موشک مافوق سرعت صورت در چین


چین یک خود رو ویژه حمل موشک را آزامایش کرده، که قادر است چندین برابر سریعتر از سرعت صوت پروازکند.

وزارت دفاع چین درباره نتیجه این پرواز آزمایشی اظهارنظر نکرده است، اما می گوید این اقدام ماهیتی علمی دارد وهیچ کشور به خصوصی هدف آن نیست.

آزمایش در حالی انجام می گیرد که برخی نسبت به افزایش سریع قدرت نظامی چین ابراز نگرانی می کنند. پنتاگون انجام آزمایش را تایید کرد، اما نظری ابراز نداشت.

فناوری ورای شتاب صوت ، اگرتکمیل شود، می تواند به کشورها اجازه دهد ظرف چند دقیقه به هدف هایی در هر کجای جهان حمله کنند، و سیستم های پدافند موشکی را دور بزنند.

این آزمایش را نخستین بار نشریه «واشنگتن فری فالکون» گزارش داد که به نقل از مقامات آگاه گفت خودرو یاد شده در ۱۰ مارس با ۱۰ برابر سرعت صوت پرواز کرد.

کارشناسان گفتند کسب مهارت کامل در فناوری لازم برای کنترل خود روهای مافوق سرعت صوت بسیار دشوار است، و روشن نیست چه زمانی برای استفاده آماده خواهند شد.

چارلز ویک، تحلیلگر ارشد فناوری در GlobalSystrm.org گفت این فناوریی هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، اما ممکن است ظرف ۵ تا ۱۰ سال آماده شود.
ویک به صدای آمریکا گفت رد یابی، دنبال کردن و بستن راه خود روهای مافوق سرعت صوت دشوار است، زیرا در ارتفاعی پرواز نمی کنند که موشک های بالیستیک حرکت می کنند.

ویک گفت «سرنگون کردن آن با سیستم های موجود ضد بالیستیک غیر ممکن است. توانایی مانور آن بسیاربالا است و یک چالش فناوری واقعی را با هر سیستم موشکی ضد بالیستیک که دردست تهیه است یا وجود دارد نشان می دهد.»

آمریکا نیز روی چنین خودروهایی کار می کند و آنها را آزمایش کرده است. یکی از خوردوها، FalconHTV-2 ، توسط شرکت لاکهید مارتین ساخته می شود که مدعی است می تواند با سرعت March 20 حرکت کند. روسیه نیز سرگرم توسعه این فناوری است.

دریادار ساموئل لاکلیر، رئیس فرماندهی آمریکا دراقیانوس آرام، روز چهارشنبه گفت او به ویژه نگران آزمایش چین نیست، اما همچنین پذیرفت که این اقدام توانایی چین را برای فراهم آوردن فناوری های جدید نشان می دهد.

چین درحالی که اقتصاد آن دردهه های اخیر توسعه یافته است، پیوسته بر هزینه های نظامی خود افزوده است، هرچند در این حوزه از آمریکا عقب تر است.

براد گلاسمن عضو موسسه محمع پاسیفیک درهاوائی به صدای آمریکا گفت او آزمایش چین را واکنشی به توانایی های دفاعی آمریکا، که پکن آنرا تهدید تلقی می کند، می بیند.

گلاسمن گفت «آنها علیه آمریکا حرکت می کنند و گام هایی برمی دارند که ممکن است امنیت چین را ضعیف کند. فکرمی کنم آنچه چینی ها اساسا می گویند این است ، شما نمی توانید ازما جلو بزنید.»

تحلیلگران دیگراشاره کرده اند که آزمایش موشک علاقه چینی ها را به توسعه نفوذ خود درسراسر جهان بازتاب می دهد، اما احتمالا به چنین سلاحی برای دفاع از سرزمینشان نیاز نیست.
XS
SM
MD
LG