لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۵

احتمال توافق ژاپن و امریکا در احداث پایگاه نظامی


هواپیمای نظامی چین در حریم هوایی جزیره اوکیناوای ژاپن، عکس از آرشیو
هواپیمای نظامی چین در حریم هوایی جزیره اوکیناوای ژاپن، عکس از آرشیو

مذاکرات بر سر جزئیات طرح احداث پایگاه جدید نظامی آمریکا و نکات مربوط به بودجه در نشست بعدی میان شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و هیروکازو ناکایئما، فرماندار جزیره اوکیناوا، ادامه می یابد. این نشست بعدی روز جمعه خواهد بود. فرماندار اوکیناوا پیشنهادهای آبه را «شگفتی آور و عالی» توصیف کرده است.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه به توافق با واشنگتن نزدیک شد. این توافق که در صورت حصول، به بن بستی ۲۰ ساله پایان خواهد داد، بر سر ایجاد پایگاه هوایی تازه ارتش ایالات متحده در جزیره اوکیناوای ژاپن است.

آبه مذاکرات برای دستیابی به چنین توافقی با مقام های جزیره اوکیناوا مشغول مذاکراتی بوده که طی دو دهه اخیر میان توکیو و اوکیناوا به نتیجه نرسیده و در برخی موارد سبب ایجاد تنش در روابط میان آمریکا و ژاپن شده است.

دستیابی به توافقی با مقام های اوکیناوا توفیقی برای دولت آقای آبه تلقی می شود. آبه در زمانی که ائتلاف نظامی واشنگتن و توکیو طی مدت اخیر بر اثر اختلاف چین و ژاپن بر سر مالکیت چند جزیره مورد تردید قرار گرفته، می کوشد تا استواری ارتش ژاپن را ثابت کند و آمریکا را متقاعد کند که توکیو متحد قدرتمند واشنگتن است.

امکان دستیابی به توافقی که امید حصول آن می رود، طی نشستی مطرح شد که شینزو آبه با هیروکازو ناکایئما، فرماندار اوکیناوا ا داشت. فرماندار اوکیناوا تاکنون موفق شده به طور موثری مانع ساختن پایگاه نظامی جدید آمریکا در اوکیناوا بود.

دولت های ژاپن و آمریکا خواهان آنند که پایگاه نظامی تازه ای در اوکیناوا جایگزین پایگاه قدیمی فوتنما شود. علت عمده تصمیم برای این تغییر این است که پایگاه قدیمی فوتنما در منطقه ای بسیار شلوغ در جزیره اوکیناوا قرار دارد و مکان تازه ای که برای آن در نظر گرفته شده، خلوت تر است.

آقای ناکائیما، فرماندار اوکیناوا، از پیشنهاد شینزو آبه تقدیر کرد و گفت که موارد متعددی که سبب نگرانی وی و دیگر مسئولان اوکیناوا بوده، در مذاکرات از سوی نخست وزیر ژاپن مطرح شده و آنچه را که از سوی آقای آبه پیشنهاد شده، «شگفتی آور و عالی» توصیف کرد.

گفت و گوهای نهایی در این خصوص که شامل بررسی جوانب بودجه احداث پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا نیز خواهد بود، روز جمعه ادامه خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG