لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

اعلام کمک ۴۰ میلیون دلاری آمریکا به فیلیپین


کری در دیدار با رئیس جمهوری فیلیپن.
کری در دیدار با رئیس جمهوری فیلیپن.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد ۴۰ میلیون دلار کمک نظامی جدید به فیلیپین اعطا می شود. فیلیپین متحد دیرینه آمریکا است که درگیر یک اختلاف ارضی با چین است.

این کمک نظامی، که کری آن را روز سه شنبه در مانیل در جریان دیداری با وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری فیلیپین اعلام کرد، به بهبود توانایی های پدافند دریایی آن کشور و تقویت عملیات ضد تروریسم علیه یک شورش اسلامی در جنوب کمک خواهد کرد.

۴۰ میلیون دلار افزون بریک مجموعه ۳۲ میلیون دلاری است که روز دوشنبه برای کمک به کشورهای آسیای جنوب شرقی جهت حفاظت از آب های ساحلی آنها اعلام شد. ویتنام ۱۸ میلیون دلار از این مبلغ را دریافت خواهد کرد.

کری گفت هدف افزایش کمک مقابله با ادعاهای چین نیست، هر چند به تمام طرف هایی که به گفته او به اقدامات تحریک کننده دست می زنند هشدارداد.

کری همچنین مخالفت آمریکا را با منطقه جدید شناسایی پدافند هوایی که چین در دریای شرق چین ایجاد کرده است تکرار کرد. این منطقه نواحی مورد اختلاف با ژاپن را شامل می شود.

کری همچنین امیدوار است از دیدارهای خود با رهبران فیلیپین برای پیشرفت در معامله ای که اجازه می دهد تعداد بیشتری از سربازان، هواپیماها و کشتی های آمریکایی از کشور بگذرند، استفاده کند.
XS
SM
MD
LG