لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۸

چین: چهار سال حبس برای فعال حقوق بشر


وکیل ژو ژیونگ در بیرون دادگاه به سؤآلات خبرنگاران پاسخ می دهد.
وکیل ژو ژیونگ در بیرون دادگاه به سؤآلات خبرنگاران پاسخ می دهد.
دادگاهی در پکن روز یکشنبه یکی از فعالان سرشناس حقوق بشر آن کشو را به چهار سال حبس محکوم کرد. ژو ژیونگ برای حق تحصیل کودکان مناطق روستایی در شهرها تلاش می کرد، و در تلاش برای مبارزه با اختلاس مقامات چین را به فاش کردن میزان دارایی های خود فراخوانده بود.

دادگاه جنحه شماره یک شهر پکن آقای ژو را برای «جمع کردن مردم برای اخلال در نظم عمومی» مجرم شناخت.

ژو ژیونگ در طول محاکمه یک روزه اش در دادگاه ساکت ماند و از خود دفاع نکرد.

آقای ژو ۴۰ سال دارد و در رشته حقوق تحصیل کرده است. وی بنیانگذار یک جنبش مردمی موسوم به «جنبش نوین شهروندان» است؛ جنبشی که حامی دموکراسی و حکومت قانون است، و قصد افشا و تنبیه مقامات فاسد را دارد.

در ماه ژانویه هفت عضو «جنبش نوین شهروندان» محاکمه شده یا می شوند. سه عضو دیگر گروه در ماه دسامبر محاکمه شدند ولی حکم هیأت منصفه هنوز درباره شان صادر نشده است.

زندانی شدن آقای ژو هشدار صریحی است به فعالان مبنی بر این که حزب کمونیست چین هر تلاشی برای به چالش کشیدن حکومتش را سرکوب خواهد کرد – به ویژه اقدام از سوی کسانی که قصد برپایی کارزارهای حقوق بشری داشته باشند.

به رغم آن که چین وعده کرده است اصلاحات اقتصادی به راه بیندازد، حبس فعالان امیدها برای تغیرات سیاسی معنادار را هم به یأس بدل کرد.

ژانگ چینگفانگ، وکیل آقای ژو می گوید در یکی دو روز آینده با وی دیدار می کند و نظرش را درباره احتمال دادخواست پرونده جویا خواهد شد. آقای ژانگ به خبرنگاران گفت:

«ژو در دادگاه گفت آخرین ذره حیثیتی که برای نظام حقوقی چین باقی مانده بود، از بین رفت. مسأله این نیست که نتیجه تصمیم گیری دادگاه را نمی توانیم تحمل کنیم؛ موضوع این است که حکم محکومیت برای من غیرقانونی، بی منطق و ناعادلانه است.»

در بیرون دادگاهی که محاکمه ژو ژیونگ جریان داشت، پلیس با خبرنگاران خارجی درگیر شده بود.بعد از جلسه دادگاه، وکیل آقای ژو نیز برای مدت کوتاهی در خودروی پلیس به مکان نامعلومی برده شد. وی بعد از این که آزاد شد گفت پلیس همچنان در تعقیب من است.

«جنبش نوین شهروندان» طرفدار همکاری دردرون دولت برای ایجاد تغییر و دگرگونی در نظام است. این جنبش می گوید صدها نفر از شهروندان چین با فعالیت های مربوط به آن همکاری کرده اند.

رزآن رایف مدیر پژوهش بخش شرق آسیا در سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای گفت:

«حکم دادگاه شرم آور است ولی در عین حال، قابل پیش بینی بود. مقامات چین یک بار دیگر حاکمیت وحشت را به جای حکومت قانون برگزیده اند. تعقیب و آزار افرادی که با «جنبش نوین شهروندان» در ارتباطند نشان می دهد که رهبری چین تا چه حد از فراخوان مردم برای تغییر به وحشت افتاده است.»

دولت چین تا کنون بیست نفر را در رابطه با فراخوان برای افشای دارایی های مقامات آن کشور بازداشت کرده ، که برخی از آنها عضو «جنبش نوین شهروندان» نبوده اند.

حکم زندان برای آقای ژو، از سال ۲۰۰۹ به این سو بالاترین حکم علیه یکی از مخالفان دولت است. در سال ۲۰۰۹، لیو شیائوبو، برنده جایزه صلح نوبل، پس از کمک به راه اندازی پتیشن موسوم به «منشور ۲۰۰۸» برای براندازی حکومت تک حزبی، به اتهام خرابکاری بازداشت و به یازده سال زندان محکوم شد.

در جریان محاکمه آقای ژو، دادگاه از دفاع ۶۸ نفر که درخواست کرده بودند برای ادای شهادت حضور یابند، جلوگیری کرد. دادگاه جلوی حضور دیپلمات های خارجی در جریان محاکمه را هم گرفت و نیروهای امنیتی با گزارشگران خارجی در بیرون دادگاه درگیر شدند.
XS
SM
MD
LG