لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۵

طرح اتهام ارتشاء مدیران غول نفتی چین


دولت چین دو مدیر دیگر کمپانی نفتی ملی آن کشور را مورد بازجویی قرار داده است. این کمپانی معظم نفتی چین و «پتروچاینا»، نام واحد تجاری ثبت شده آن، در مرکز یکی از بزرگترین پی گردهای قضایی چین پیرامون اتهام ارتشاء هستند که طی سالیان بسیاری انجام می شود.

گفته می شود که ون کینشان، حسابدار ارشد این کمپانی و وانگ لیهوا، مدیر چاینااویل (واحد بازرگانی نفتی چین) هفته گذشته برای بازجویی توسط ماموران قضایی دولت چین فراخوانده شدند، اما روشن نیست که این دو واقعا برای بازجویی بازداشت شده اند یا برای اطلاع یافتن از میزان ارتشاء در سطحی کلان، مشغول همکاری با دولت هستند، چرا که در این خصوص، اطلاعات ضد و نقیضی منتشر شده است.

این نیز روشن نیست که این دو تن هنوز نزد مقام های قضایی به سر می برند یا سرکار خود بازگشته اند.

این خبر در پی خبری منتشر می شود که طی ماه های اوت و سپتامبر در خصوص بازپرسی از ۵ تن از مدیران شرکت های پتروچین و سی ان پی سی منتشر شد و طی آن تصریح شده بود که این ۵ تن به اتهام نقض موازین قضایی مورد پی گرد قانونی قرار گرفته اند.

مقام های دولتی چین هیچ گونه اطلاعات بیشتری را پیرامون خلافکاری احتمالی این مدیران منتشر نکرده اند. خانم وانگ که یکی از معدود مدیران زن این غول نفتی چین است، از سال ۱۹۹۸ تاکنون از مدیران اجرای کمپانی معظم چاینا اویل بوده است. این کمپانی طی سال های اخیر توسعه فراوان یافته و به بازیگری عمده و موثر در بازارهای نفتی جهان بدل شده است.
XS
SM
MD
LG