لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۷

تعلیق ممنوعیت فروش بازیهای ویدیویی در چین


دولت چین ۱۴ سال پیش فروش بازی های ویدیویی در کشور را ممنوع کرده بود

شورای حکومتی چین اعلام کرد که منع فروش بازی های ویدیویی خارجی را موقتاً به حال تعلیق درآورده است. این اقدام، راه را برای ورود شرکت هایی مثل سونی، میکروسافت و نینتندو به بازار ۱۴ میلیارد دلاری بازیهای ویدیویی در چین باز می کند.
در بیانیه ای که روز دوشنبه روی وبسایت دولت چین منتشر شده آمده است تعلیق ممنوعیت ۱۴ ساله به «شرکت هایی با سرمایه گذاری خارجی» اجازه می دهد که در منطقه آزاد تجاری شانگهای بازی های ویدیویی را تولید کنند، و پس از بازرسی وزارت فرهنگ، آنها را به فروش برسانند.

چین در سال ۲۰۰۰ با اعلام این که بازی های ویدیویی روی سلامت فکری کودکان کشور تأثیر سوء می گذارد، فروش این دستگاه ها را ممنوع کرد. با این حال، این بازی ها مدتهاست که – به طور غیرقانونی – در کشور موجود است و بازی های آنلاین روی کامپیوترهای شخصی هم طرفداران بسیاری دارد. کافه های اینترنتی
بیشتر اوقات با ازدحام افراد و صف های طولانی رو به روست.
شورای حکومتی چین مدت زمان تعلیق ممنوعیت، و شرایط لازم برای شرکت های با سرمایه گذاری خارجی را مشخص نکرده است. دسترسی به مقامات دولتی برای کسب توضیح بیشتر در این باره میسر نشد.
شرکت نینتندو، سازنده کنسول wii می گوید از ماه سپتامبر که دولت چین اعلام کرد قصد دارد ممنوعیت را لغو کند، قوانین تغییر چندانی نکرده است. به گفته یاسوهیرو میناگاوا، مدیر روابط عمومی شرکت نینتندوی ژاپن: «معنی اش این است که تنها یک قدم از این روند برداشته شده است.»
سونی و میکروسافت، تولیدکنندگان بازی های محبوب پلی استیشن و اکس باکس راجع به تصمیم ولت چین نظری نداده اند. شرکت سونی در ماه سپتامبر گفته بود که «با اشتیاق تمام» در انتظار ورود به بازار چین است.
در ماه دسامبر، اطلاعات منتشر شده در کنفرانس سالانه صنعت بازی در چین حاکی از آن بود که بازار بازی های ویدیویی چین در سال ۲۰۱۳ با ۳۸% رشد نسبت به سال ۲۰۱۲، در سال ۲۰۱۳ به ۸۳.۱۷ میلیارد یوآن (برابر با ۱۳ میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار آمریکا) رسیده است.
با منع تولید و فروش کنسول های بازی، دو سوم بازار در دست بازی های کامپیوتری است. براساس همین داده ها، بازی های اینترنتی ۱۵.۴% و بازی های روی تلفن های همراه ۱۳.۵% از بازار چین را در دست دارند.
جعبه این بازیها سال هاست که در چین برای صادرات تولید می شود؛ و شرکت فاکسکان جعبه هایی برای شرکت های سونی، نینتندو و میکروسافت می سازد.
XS
SM
MD
LG