لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

هشدار مجدد بایدن به پینگ در خصوص عواقب احتمالی پشتیبانی پکن از حمله نظامی روسیه به اوکراین


تماس تصویری جو بایدن و شی جین پینگ، روسای جمهوری ایالات متحده و چین. ۱۵ نوامبر ۲۰۲۱ (آرشیو)
تماس تصویری جو بایدن و شی جین پینگ، روسای جمهوری ایالات متحده و چین. ۱۵ نوامبر ۲۰۲۱ (آرشیو)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در تماسی ویدئویی با همتای چینی‌اش بار دیگر نسبت به عواقب حمایت پکن از حملات روسیه به شهرها و غیرنظامیان اوکراینی، هشدار داد.

جو بایدن و شی جین پینگ، روسای جمهوری ایالات متحده و چین، روز جمعه در یک تماس ویدیویی دو ساعته، مسائل مختلفی از جمله تهاجم روسیه به اوکراین را به بحث گذاشتند.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، رئیس جمهوری بایدن در این تماس دیدگاه‌های واشنگتن و متحدانش را در ارتباط با تهاجم روسیه به اوکراین را با همتای چینی خود در میان گذاشت.

بایدن در این دیدار مجازی ضمن اشاره به تبعات حمایت احتمالی پکن از اقدام نظامی مسکو، بر حمایت خود از راه‌حلی دیپلماتیک تاکید کرد.

به گزارش رسانه‌های چینی، رئیس جمهوری چین نیز در این تماس با اشاره به موضع پکن در قبال منازعه در اوکراین گفت که جنگ‌هایی به نفع هیچ کشوری نیست و «بحران اوکراین چیزی است که ما نمی‌خواهیم آن را مشاهده کنیم.»

چین، پیشتر ضمن اصرار بر اتخاذ «راه‌حلی دموکراتیک» درقبال این منازعه، گفته بود که حاکمیت اوکراین را به رسمیت می‌شناسد اما تاکید کرده بود که «نگرانی‌های امنیتی روسیه» نیز باید مورد توجه قرار بگیرند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز پنجشنبه گفته بود که دولت رئیس‌جمهوری بایدن نگران است چین تجهیزات نظامی در اختیار روسیه قرار دهد.

این درحالی است که واشنگتن بارها به پکن در خصوص حمایت از تهاجم مسکو هشدار داده‌است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز روز دوشنبه در دیداری هفت ساعته با یک دیپلمات بلندپایه چینی در رُم، پایتخت ایتالیا، نقطه‌نظرات واشنگتن را به پکن منتقل کرده بود. مقامات کاخ سفید این دیدار را «سخت» و «فشرده» توصیف کردند.

واشنگتن همچنین نگران است پکن به مسکو در دور زدن تحریم‌های وضع‌شده توسط غرب، کمک کند.

چین و روسیه ماه گذشته، شراکت راهبردی «بدون محدودیت» خود را اعلام کردند.

پکن از محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین خودداری و محتواهای آنلاین در جانبداری از غرب و در مخالفت با حمله مسکو را سانسور می‌کند.

جو بایدن در بخش دیگری از گفت‌وگویش با پینگ با اشاره به تنش‌های منطقه جنوب‌شرق آسیا، به همتای چینی خود گفت که سیاست ایالات متحده در قبال تایوان تغییر نکرده و واشنگتن مخالف هرگونه تغییر یکجانبه در وضع موجود است.

XS
SM
MD
LG