لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

ایالات متحده چین را به «دخالت آشکار» در امور داخلی آمریکای مرکزی متهم کرد


نمایی از کاخ سفید در شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده
نمایی از کاخ سفید در شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده

به دنبال برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و السالوادور، دولت ایالات متحده در بیانیه‌ای، پکن را به «دخالت آشکار» در سیاست داخلی این کشور آمریکای مرکزی متهم کرد.

کاخ سفید در این بیانیه، که اواخر روز پنجشنبه منتشر کرد، همچنین ضمن انتقاد شدید از السالوادور گفته است که در مورد روابط خود با آن کشور تجدید نظر خواهد کرد.

به نوشته نیویورک تایمز، این محکم‌ترین واکنش دولت پرزیدنت ترامپ به دیپلماسی چین است که از جهان می‌خواهد تایوان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نشناسند.

چین تایوان را بخشی از خود می‌داند و از دیگر کشورها می‌خواهد روابط دیپلماتیک مستقل با آن نداشته باشند. السالوادور روز سه شنبه روابط دیپلماتیک خود را با تایوان قطع کرد.

کاخ سفید وقتی پاناما و جمهوری دومنیکن روابط دیپلماتیک خود را با تایوان معطوف به پکن کردند واکنش نشان داده بود، اما لحن بیانیه شب گذشته در مقایسه با آنها متفاوت است.

به عقیده نیویورک تایمز این موضع کاخ سفید نشان دهنده تنش فزاینده دو کشور در منطقه‌ای است که آمریکا مدتهاست در آن نفوذ دارد و پکن در تلاش برای نفوذ به آن است.

ایالات متحده چهار دهه پیش و در دولت جیمی کارتر با اعلام سیاست «چین واحد» تایوان را بخشی از چین شناخت و در سالهای گذشته نیز همین سیاست را دنبال کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG