لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۶

واکنش خطیب‌زاده به هشدار آمریکا نسبت به ناسازگاری تهران: تا ابد منتظر توافق نمی‌مانیم


نشست دوم مذاکرات هسته‌ای وین
نشست دوم مذاکرات هسته‌ای وین

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز سه‌شنبه ۱۰ اسفند در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر کناره‌گیری ایالات متحده از این مذاکرات در صورت ناسازگاری تهران، آن را «درشت‌گویی و بلوف‌زنی» خواند و گفت که ایران برای توافق آماده است، اما تا ابد منتظر نمی‌ماند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، به مقامات جمهوری اسلامی ایران هشدار داده است در صورتی که تهران ناسازگاری نشان دهد، واشنگتن ممکن است از مذاکرات کناره‌گیری کند.

آقای پرایس افزود که چنان‌چه «ایران نخواهد با حسن نیت مشارکت کند»، ایالات متحده و متحدان و شرکای آن «جایگزین‌هایی» دیگر را دنبال خواهند کرد.

همچنین خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران بدون ارائه جزئیاتی ادعا کرد که فرانسه در مذاکرات وین «کارشکنی» می‌کند و نوشت: «فرانسه می‌تواند عامل عدم توافق در وین باشد.»

این در حالی است که علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران که هفته گذشته برای رایزنی با مقامات جمهوری اسلامی به تهران رفته بود، به وین بازگشته است.

جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام کرده است که خواهان پایان دادن به تحریم‌ها و تضمین برای آن است و از «خطوط قرمز» خود کوتاه نمی‌آید.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه تأکید کرد که رهبری مذاکرات را شورای عالی امنیت ملی به عهده دارد و «دستورالعمل‌های لازم» را به مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین، داده است.

روز پنج‌شنبه علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته بود که مرحله پایانی مذاکرات احیای برجام در وین «بدون تصمیم‌گیری سیاسی غرب برای مسائل باقی‌مانده که لازمه متوازن‌سازی توافق است» به نتیجه نخواهد رسید

گفت‌و‌گوها برای احیای برجام با حضور نمایندگان ایران، فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه، چین و اتحادیه اروپا و نیز حضور غیرمستقیم نمایندگان آمریکا در وین از ۱۰ ماه پیش همچنان ادامه دارد.

هدف نهایی این مذاکرات بازگشت به توافق هسته‌ای تیرماه سال ۱۳۹۴ موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» بین ایران و قدرت‌های جهانی است.

XS
SM
MD
LG