لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۴

چین ویتنام را متهم کرد که اختلافات را بزرگ می‌کند


یانگ جیه چی مشاور وزیر خارجه چين (چپ) و نگوین تان دانگ نخست وزیر ویتنام، در هانوی – ۲۸ خرداد ۱۳۹۳
یانگ جیه چی مشاور وزیر خارجه چين (چپ) و نگوین تان دانگ نخست وزیر ویتنام، در هانوی – ۲۸ خرداد ۱۳۹۳
مذاکرات بین مقام‌های چینی و ویتنامی در هانوی، پيرامون آب‌های مورد مناقشه، روز چهارشنبه پس از آن بر آشفته شد که نماينده چين همتایان ويتنامی خود را متهم به غلو کردن در مورد اختلافات کرد.

وزارت امور خارجه چین گفت «یانگ جیه چی» مشاور وزیر خارجه، به همتایان ویتنامی‌اش گفته کرده است که دست از اخلال در عمليات چین در دریا بردارند، اختلافات را بزرگتر نکنند، و اختلافات جدیدی بر سر قلمرو به چالش کشیده شده در دریای جنوبی چین ایجاد نکنند.

یانگ همچنین گفت که جزایر مورد مناقشه پاراسل «قلمرو ذاتی چین است.»

ويتنام هيچگونه ابراز نظری در مورد مذاکرات نکرده است. مذاکرات هانوی، از زمان استقرار یک دکل نفتی چین در ماه مه، که منجر به تنش های دریایی و تظاهرات ضدچین در ویتنام شد، نخستين ديدار سطح بالا بین دو طرف بشمار می رود.


نگوین تان دانگ، نخست وزير، و فام بين مين، وزير امور خارجه ویتنام به نمايندگی از آن کشور در مذاکرات با چین حضور داشتند.

قبل از نشست، وزیر امور خارجه چین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات به بهبود روابط بین پکن و هانوی کمک کند.

آقای مين همچنین گفت «ما مایل به گفتگو و حل و فصل اوضاع پیچیده دریای شرق و کمک به توسعه روابط سالم و پایدار میان دو کشور، به نفع هر دو طرف و منطقه هستيم.»

آقای یانگ نیز قبل از جلسه اذعان کرد که این اختلاف، به روابط بین دو کشور کمونیستی - که در سال ۱۹۷۹ درگیری‌های مرزی خونين به مدت سه هفته با يکديگر داشتند - صدمه زده است.

يانگ همچنین گفت «روابط چین و ویتنام در حال تجربه دوره‌ای دشوار است. در این سفر من، طبق تعيين کمیته مرکزی‌مان، قرار است با صراحت و به طور کامل با آقای فام مین روابط دو کشور و مسائل جاری در دریای جنوبی چین را مورد گفتگو قرار دهم.»

ویتنام می‌گوید کشتی‌های چینی يکی از کشتی‌هايش را غرق کرده و به ۲۴ کشتی دیگر آسيب رسانده‌اند؛ همچنین ۱۲ نفر از اعضای نیروی نظارت بر شیلات را مجروح کرده اند. اما چین کشتی‌های ویتنامی را متهم کرده است که آنها متجاوز بوده‌اند، و می‌گويد آنها از اوايل ماه مه ۱۲۰ بار به کشتی‌های چینی کوبيده اند.

ایالات متحده آمریکا گفته است که در اين اختلافات طرف کسی را نمی‌گيرد و از کشورهای منطقه می‌خواهد اختلاف‌های خود را بطور مسالمت آميز حل کنند.

ادعاهای ارضی چین در دریای جنوبی چین با ادعاهای ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی تداخل دارد.
XS
SM
MD
LG