لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۷

ویتنام از آمریکا خواست نقش بزرگتری در منطقه بازی کند


عکس آرشیوی از یک کشتی نظامی چین در نزدیکی یک کشتی گارد ساحلی ویتنام در آب های مورد مناقشه در دریای جنوبی چین
عکس آرشیوی از یک کشتی نظامی چین در نزدیکی یک کشتی گارد ساحلی ویتنام در آب های مورد مناقشه در دریای جنوبی چین
لی های بین سخنگوی وزارت خارجه ویتنام، با بیان این که کشورش انتظار دارد آمریکا نقشی بزرگتر و سازنده تر در مناقشه بین هانوی و پکن ایفا کند، گفت «ما می خواهیم آمریکا موضع قاطعانه تری اتخاذ کند و همچنین سهم بیشتری در برقراری صلح، ثبات و امنیت در آب های منطقه و حل مناقشه های منطقه ای از طریق قوانین بین المللی داشته باشد.»

با این حال، واشنگتن می گوید در ارتباط با ادعای مالکیت محل نصب سکوی نفتی چین از سوی ویتنام، موضع نخواهد گرفت. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید، واشنگتن بر ادعای مالکیت این محل از سوی طرفین تاکید خاصی نمی گذارد.

جن ساکی در ادامه از دولت های ویتنام و چین را تشویق به گفتگو کرد.

ویتنام با انتشار تصاویر ویدیویی ادعا کرده است گارد ساحلی چین به یک کشتی ماهیگیری آن کشور در نزدیکی سکوی نفتی چین در آب های مورد مناقشه بین دو کشور حمله کرده است.

هونگ لی سخنگوی وزارت امور خارجه چین با رد ادعای ویتنام گفت «آنچه که رخ داد این بود که کشتی های چین در موضع دفاعی بودند و کشتی های ویتنام در موقعیت تهاجمی قرار داشتند.»

برخی از تحلیل گران بر این باورند که عدم موضعگیری به نفع ویتنام در این مناقشه، آمریکا را در موقعیت نامناسبی برای حل مناقشه های منطقه ای قرار می دهد.

مایکل اوسلین از موسسه آمریکن اینترپرایز می گوید «وقتی دولت آمریکا تا این حد پیش می رود که مالکیت انحصاری ویتنام در منطقه اقتصادی خود را نمی پذیرد، دیگر نمی تواند برای حل این مناقشه گام های اساسی بردارد.»

هیلاری مان لوورت از دانشگاه آمریکن نیز همین عقیده را دارد و می گوید «این همان چیزی است که چین می خواهد به ویتنام بگوید، یعنی شما تحت فشار ما هستید و آمریکا که تنها کشوری است که می تواند به شما کمک کند، حاضر به این کار نیست.»

وزارت امور خارجه چین می گوید خواهان روابط خوب با ویتنام است، اما اصولی وجود دارد که پکن نمی تواند آن ها را نادیده بگیرد. از دیدگاه پکن یکی از این اصول، واکنش به اقداماتی است که چین آن ها را تحریکات از سوی ویتنام می خواند.
XS
SM
MD
LG