لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۰

ویتنام خواستار «اقدام عملی آمریکا» در دریای جنوبی چین شد


یک قایق ماهیگیری ویتنام در نزدیکی آبهای مورد مناقشه «جزایر پاراسل»
یک قایق ماهیگیری ویتنام در نزدیکی آبهای مورد مناقشه «جزایر پاراسل»

ادعای مالکیت چین در آبهای موسوم به دریای جنوبی چین با ادعای مالکیت ویتنام، فیلیپین، مالزی و برونئی بر بخش هایی از آن در تعارض است.

ویتنام از ایالات متحده خواسته است برای حفظ صلح در منطقه مورد مناقشه دریای جنوبی چین نقش مهمتری ایفا کند.

سخنگوی وزارت خارجه ویتنام روز جمعه گفت: امیدواریم آمریکا صدای قوی تری داشته باشد و برای کمک به امنیت تجارت دریایی و حل مناقشات منطقه ای مطابق با قوانین بین المللی اقدامات عملی بیشتری انجام دهد.

ویتنام در شرایطی از آمریکا درخواست مداخله عملی بیشتر می کند که کشتی های ویتنامی همچنان در نزدیکی دکل نفتی ای که پکن ماه گذشته در آبهای مورد مناقشه نصب کرد، هدف حملات چینی ها قرار دارند.

ناخدای یک کشتی ماهیگیری ویتنامی به صدای آمریکا گفت منطقه برای قایق های ماهیگیری هر روز خطرناکتر می شود، و خواستار گفتگو میان هانوی و پکن شد.

مقامات ویتنام می گویند کشتی های چینی تا کنون یک کشتی و ۲۴ قایق ماهیگیری ویتنامی را واژگون کرده اند که در نتیجه، ۱۲ مأمور شیلات مصدوم شده اند. اما چین می گوید قایق های ویتنام تهاجمی عمل می کنند، و از اوایل ماه گذشته، ۱۲۰ بار به کشتی های چینی آسیب رسانده اند.

ایالات متحده می گوید در اختلافات دریایی کشورهای منطقه از هبچ کشوری جانبداری نمی کند و از همه طرف ها خواسته است اختلاف خود را به نحو مسالمت آمیز حل کنند.
XS
SM
MD
LG