لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

سونامی گرانی و افزایش روزافزون گرسنگان در ایران


افزایش قیمت مواد غذایی در ایران
افزایش قیمت مواد غذایی در ایران

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید، سرانه مصرف مواد خوراکی و مایحتاج اساسی در دهک‌های پایین جامعه به شدت کاهش و گرسنگی در این جمع افزایش یافته است.
محمد رضا پورابراهیمی به رسانه های داخلی ایران گفته اگر دولت هر چه زودتر تکلیف ارز ترجیحی را مشخص نکند ؛ افزایش التهاب در بازار و گرانی کالاهای اساسی اقشار آسیب پذیر جامعه را ضعیف تر خواهد کرد.

همزمان زینب واعظ مهدوی، پژوهشگر حوزه اقتصاد و سلامت گفت:« میزان مصرف نان در ایران افزایش پیدا کرده که این نشان دهنده اجبار مردم به سمت جایگزینی سیری شکمی با سیری سلولی و دریافت کمترین کالری در برنامه غذایی است .»

مرکز آمار ایران هم اعلام کرد: شیر خشک در یک ماه گذشته ۱۶۰ درصد گران شده است. بر اساس این اعلام برخی اقلام دارویی همچون مسکن ژلوفن هم بیش از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.

این افزایش قیمت ها و نگرانیهای فزاینده مردم از کاهش قدرت خرید در حالی رخ می‌دهد که هفته گذشته معاون وزیر صمت دولت سیزدهم دستور داده بود قیمت ها سریعاً کاهش یافته و به قیمتهای سال گذشته برگردند؛
این دستور بی‌پشتوانه و ناتوانی دولت در کنترل قیمت ها به ویژه قیمت اقلام ضروری مردم اعتراض طرفداران حکومت و دولت رییسی را هم در پی داشته است؛ روزنامه جوان که به سپاه پاسداران نزدیک است نوشت: "آقای رئیسی! گرانی‌ها پشت‌پرده ندارد، هرچه هست آن را در مدیریت همکاران‌تان و در دولت جست‌و‌جو کنید".

این روزنامه در مقاله ای گرانی‌ها را ناشی از فعالیت مافیا در همه بخش های کشور دانسته و از رییسی خواسته تا به شدت با سران مافیا و نفوذ آنها در بدنه دولت مقابله کند. این در حالی است که امام جمعه رشت، فقر، گرانی و فساد، را امتحان الهی دانسته است.

رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در استان گیلان گفته: فقر و گرانی مثل زلزله، سیل، و سلطه ظالمان ؛ نوعی امتحان است و انسان باید تلاش کند تا به درستی از این امتحان‌های الهی آن خارج شود.

با گذشت نزدیک به هشت ماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم جمهوری اسلامی و به رغم وعده حل «فوری» مشکلات اقتصادی، وضعیت بازار و معیشت عمومی از شتاب قیمت‌ها و کاهش بیشتر توان خرید مردم حکایت دارد، تا آنجا که حتی برخی از حامیان ابراهیم رئیسی نیز به صف منتقدانش پیوسته‌اند.

XS
SM
MD
LG