لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۸

رشد ۳۲ درصدی کودک‌همسری در ایران؛ ثبت ازدواج ده‌هزار دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله در سه ماهه اول سال


کودک همسری
کودک همسری

بر اساس تازه‌ترین گزارش منتشر شده از مرکز آمار ایران، مقایسه آمارهای فصلی دو سال گذشته، ازدواج کودکان افزایش یافته و تنها در بهار گذشته ازدواج نزدیک به ۱۰ هزار دختربچه ۱۰ تا ۱۴ ساله ثبت شده است.

به گزارش روز دوشنبه ۱ آذر ایسنا، ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار سال جاری با ثبت ۹ هزار و ۷۵۳ عقد، نسبت به زمان مشابه در سال گذشته «۳۲ درصد رشد» داشته است. شش مورد هم از ازدواج پسران کمتر از ۱۵ سال گزارش شده است.

در همین بازه زمانی، ازدواج ۴۵ هزار و ۵۲۲ دختر ۱۵ تا ۱۹ ساله نیز ثبت شده است. در مقابل ۶ هزار و ۵۷۳ پسر بین ۱۵ تا ۱۹ سال ازدواج کرده‌اند.

گزارش آماری رسمی سن ازدواج در ایران
گزارش آماری رسمی سن ازدواج در ایران

این گزارش تنها شامل ازدواج‌هایی است که «ثبت رسمی» شده است، در حالی که ایسنا به نقل از کارشناسان نوشته بیشتر ازدواج‌های کودکان ثبت نشده و آمار دقیقی از آن در دست نیست.

انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده که خود در ۱۶ سالگی و وقتی دانش‌آموز مدرسه بود ازداوج کرد، از مدافعان ازدواج زودهنگام دختران است.

بنا به گزارش‌های پیشین، برخی از موارد کودک همسری به دلیل فقر و دریافت وام ازدواج صورت گرفته است.

همچنین بر اساس تازه‌ترین گزارش وزارت رفاه، از هر سه ایرانی یک نفر زیر خط فقر زندگی کرده و قادر به تامین هزینه‌های خود نبوده و برخی خانواده‌ها ترجیح داده‌اند برای کم کردن یک سر عائله، کودکانی که هنوز درکی از مسائل جنسی ندارند را بدون رضایت و آگاهی، مجبور به رابطه جنسی کنند.

پیش از این، سازمان ثبت احوال ایران ۲۳ مهر گزارش داد که در شش ماه نخست سال جاری نزدیک به ۷۹۱ نوزاد از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله متولد شده‌اند. این آمار مربوط به فاصله زمانی ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۶ مهر امسال است.

XS
SM
MD
LG