لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

اهدای جایزه «آزادی» به سونیتا علی‌زاده، خواننده رپ افغان؛ «فریادی رسا» علیه ازدواج اجباری دختران


سونیتا علی‌زاده
سونیتا علی‌زاده

سونیتا علی‌زاده، خواننده رپ افغان که در آمریکا زندگی می‌کند، به عنوان دریافت‌کننده «جایزه آزادی» سال ۲۰۲۱ برگزیده شد.

خانم علی‌زاده این جایزه را به پاس فعالیت‌های هنری و پرداختن به موضوعاتی مانند ازدواج اجباری دختران، خشونت علیه زنان، و نقض حقوق بشر در آهنگ‌های خود دریافت کرد.

این جایزه سالانه یک پروژه‌ ابتکاری از منطقه نرماندی فرانسه است که با مشارکت سازمان بین‌المللی حقوق بشر و صلح، و مقامات دانشگاهی نرماندی و کانوپه انجام می‌شود.

در این برنامه، از جوانان پانزده تا بیست و پنج ساله در فرانسه و سایر کشورهای جهان دعوت می‌‌شود تا هر سال، اسامی شخص یا سازمانی را که در راه آزادی مبارزه می‌کنند، برای کمیته انتخاب بفرستند.

این کمیته، که اعضای آن از جوانان کشورهای مختلف هستند، سه نامزد را انتخاب می‌کنند، و در نهایت فرد برنده از طریق آرای کاربران اینترنتی انتخاب می‌شود.

سونیتا علی‌زاده در دوران حکومت طالبان در افغانستان متولد شد. پدر و مادرش قصد داشتند تا او را در ۹ سالگی به عنوان عروس بفروشند، ولی به دلیل جنگ در آن کشور، به ایران مهاجرت کردند و این ازدواج اجباری منتفی شد.

در تهران یک سازمان غیردولتی (مردم‌نهاد) برای سونیتا امکان تحصیل فراهم کرد، و به عنوان خدمتکار یا نظافت‌چی در این شهر مشغول به کار شد.

این دختر جوان افغان، پس از شنیدن یکی از آهنگ‌های «امنم» خواننده رپ آمریکایی، به این‌ سبک موسیقی علاقمند شد، و شروع به ترانه‌نویسی کرد تا ضمن بیان داستان زندگی خود، علیه ازدواج اجباری، و اوضاع وخیم میلیون‌ها کودک در جهان صحبت کند.

نخستین تک آهنگ او با عنوان «عروس‌های فروشی» توجه جهانیان را به این خواننده جوان جلب کرد و به شهرت زیادی رسید.

سونیتا علی‌زاده
سونیتا علی‌زاده

سونیتا علی‌زاده ۲۵ ساله اکنون به آمریکا مهاجرت کرده و در رشته حقوق مشغول به تحصیل است. او می‌خواهد وکیل شود و برای دفاع از حقوق زنان و کودکان سرزمین خود به افغانستان بازگردد.

برای انتخاب برنده امسال، بیش از پنج هزار نفر از ۸۶ کشور، از پنج قاره جهان شرکت داشتند.

XS
SM
MD
LG