لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

جاوید رحمان گزارش جدید از نقض حقوق بشر در ایران ارائه داد؛ نماینده جمهوری اسلامی: زنان از حقوق برابر برخوردارند


عکس آرشیو
عکس آرشیو

گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، گزارش کتبی خود شامل اطلاعاتی که تا اوایل دسامبر ۲۰۲۰ دریافت کرده است را روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند ماه به صورت شفاهی در چهل و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرد.

جاوید رحمان، با ارائه این گزارش، خطاب به شورای حقوق بشر سازمان ملل، از وضعیت و نگرانی‌های حقوق بشری در ایران گفت و خواستار توجه شورای حقوق بشر به این موارد شد. در این گزارش که پیشتر جزئیاتی از آن توسط صدای آمریکا منتشر شده بود، به آمار بالای ازدواج کودکان، خشونت‌های خانگی، مجازات اعدام، خشونت علیه دگرباشان جنسی و اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران اشاره شده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در امور ایران، در این نشست با اشاره به وضعیت جامعه دگرباشان جنسی در ایران گفت، برای افراد بالغ همجنسی که با رضایت یکدیگر رابطه جنسی دارند ممکن است احکام اعدام صادر شود و افرادی که خود را لزبین، گی، دوجنسگرا، و تراجنس می‌دانند نقض شدن حقوقشان را تجربه کرده‌اند و مورد تبعیض های گسترده قرار می‌گیرند.

به گفته او،‌ مقامات ارشد حکومتی با القاب تنفربرانگیزی این افراد را خطاب قرار می دهند و آنها را «انسان عادی» نمی‌دانند و یا بعضا «بیمار» عنوان می کنند.

گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در امور ایران، در حوزه زنان نیز توصیه‌هایی را مطرح کرده است که از آن جمله می‌توان به اتمام تمامی تبعیض ها علیه زنان و دختران در قوانین خانواده اشاره کرد.

واکنش ها به گزارش جاوید رحمان درباره نقض حقوق بشر در ایران

اسماعیل بقایی، نماینده ایران در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل بار دیگر با رد گزارش جاوید رحمان، نقض حقوق زنان در ایران را رد و گفت زنان در ایران شهروندان درجه دو محسوب نمی‌شوند و از حقوق برابر برخوردار هستند.

این درحالی است که آقای رحمان در گزارش خود گفته بود حکومت ایران با زنان ایرانی به‌عنوان شهروند درجه دو رفتار می‌کند.

نمایندگان برخی از کشورهای عضو شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد از جمله کانادا،‌ آلمان، اسرائیل نیز با حمایت از آخرین گزارش‌ جاوید رحمان، به آمار بالای اعدام، به خصوص اعدام کودک- مجرمان در ایران اشاره کردند و خواستار توقف اجرای حکم اعدام در ایران شدند.

XS
SM
MD
LG