لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

حرکت «چانداریان-۳» بر روی ماه؛ جشن و شادی در هندوستان ادامه دارد


جشن و شادی در هندوستان
جشن و شادی در هندوستان

رئیس سازمان فضایی هندوستان اعلام کرد که ماه‌نورد «چانداریان-۳» پنجشنبه ۲۴ اوت، برای نخستین بار از فرودگر فضاپیما خارج شد و بر سطح کره ماه حرکت کرد.

به این ترتیب، مأموریت تاریخی این ماه‌نورد برای انجام آزمایش‌ها و پژوهش‌های اکتشافی در قطب جنوبی کره ماه آغاز شد.

ماه‌نورد «چانداریان-۳» روز چهارشنبه اول شهریور، بر روی این منطقه ناشناخته از ماه فرود آمد و هندوستان را به نخستین کشوری تبدیل کرد که تنها چند روز پس از شکست روسیه در ماموریتی مشابه، به این موفقیت دست یافت.

تلاش هندوستان برای فرود فضاپیمای خود در این منطقه در سال ۲۰۱۹ میلادی شکست خورد ولی این بار همه چیز به خوبی پیش رفت و باعث جشن و شادی گسترده‌‌ای در پرجمعیت‌ترین کشور جهان شد.

رسانه‌های هندوستان از این فرود تاریخی، به‌عنوان «بزرگترین شاهکار علمی» این کشور یاد می‌کنند.

اس سومانات، رئیس سازمان فضایی هندوستان
اس سومانات، رئیس سازمان فضایی هندوستان

به گفته سریدهارا پانیکر سومانات، رئیس سازمان تحقیقات فضایی هندوستان، فرودگر و ماه‌نورد در شرایط مناسبی هستند ‌و بسیار خوب کار می‌کنند، اما آزمایش‌ها هنوز شروع نشده است.

سازمان تحقیقات فضایی هندوستان نیز در شبکه اجتماعی «اکس»، توئیتر سابق، نوشت که همه سیستم‌ها به خوبی کار می‌کنند و ماه‌نورد به سیگنال‌های ارسالی پاسخ می‌دهد.

این ماه‌نورد یا سطح‌نورد، «پراگیان» نام دارد و دارای دو ابزار برای انجام آزمایش‌ روی عناصر و ترکیب‌های شیمیایی، و یک برنامه تمرینی مسیر روباتیک برای اکتشافات آینده است.

چاندرایان در زبان هندی و سانسکریت به معنای «خودروی ماه» است.

انتظار می‌رود که این ماه‌نورد به مدت دو هفته یا یک روز قمری، مدت زمانی که تجهیزات خورشیدی‌اش کار می‌کنند، فعال بماند.

خبرنگاران از پخش زنده فرود چاندرایان-۳ بر سطح ماه فیلمبرداری می‌کنند
خبرنگاران از پخش زنده فرود چاندرایان-۳ بر سطح ماه فیلمبرداری می‌کنند

چالش های ممکن

رئیس سازمان فضایی هندوستان گفت: این ماه‌نورد با چالش‌های زیادی در سطح ماه مواجه خواهد شد؛ از جمله گرد و غبار و دمای این کره که می‌تواند روی قطعات متحرک آن تأثیر بگذارد.


او به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت که مکانیسم، قطعات متحرک، یاتاقان‌های سیستم، و حتی موتورها ممکن است به دلیل گرد و غبار دچار مشکل شوند و از کار بیفتند.

آقای سونات افزود: «غبار ماه متفاوت از سطح زمین است و با توجه به نبود هوا در ماه، می‌تواند به ماه‌نورد بچسبد و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد.»

مأموریت «چانداریان-۳» حدود ۷۵ میلیون دلار برای هندوستان هزینه داشته است. این کشور در تجربه قبلی، فضاپیما را با موفقیت به مدار ماه فرستاد ولی فرودگر سقوط کرد و نابود شد.

قطب جنوبی کره ماه به دلیل یخ آب یا آب یخ زده‌اش که می‌تواند منبع سوخت، اکسیژن و آب آشامیدنی برای ماموریت های آینده باشد، مورد توجه دانشمندان قرار دارد، اما فرود در این منطقه با توجه به سطح ناهموارش بسیار دشوار است.

XS
SM
MD
LG