لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

پرونده لات ها و نامردها؛ اختلاف احمدی نژاد با برادران لاریجانی


پرونده لات ها و نامردها؛ اختلاف احمدی نژاد با برادران لاریجانی
پرونده لات ها و نامردها؛ اختلاف احمدی نژاد با برادران لاریجانی

اختلاف رییس جمهوری ایران با روسای مجلس و قوه قضاییه، به جدال کلامی آنها تبدیل شده است. محمود احمدی نژاد نام نمی برد اما از «نامردی» ها می گوید که قرار است «جواب»اش را با نامردی بدهد و برادران لاریجانی آنها هم بی نام، رییس دولت را به «لات بازی سیاسی» و «اعمال فشار» بر روند رسیدگی به پرونده فساد اخیر بانکی متهم می کنند.

نامردی، لات بازی سیاسی و پا روی دم بعضی ها گذاشتن ... اینها بخشی از کنایه های اخیر روسای سه قوه در جمهوری اسلامی است.

اختلاف نظر بین محمود احمدی نژاد و برادران لاریجانی در قوه قضاییه و مجلس، زمانی علنی شد که منتقدان، دولت احمدی نژاد را به ارتباط و همکاری با عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی متهم کردند. اوج این اختلاف وقتی بود که مجلس و قوه قضاییه تصمیم به برخورد با برخی از مقام های دولتی گرفتند. در مقابل رسانه های دولت هم خبر دادند احمدی نژاد پرونده هایی برای افشاگری دارد.

حدود یک ماه پیش، آیت الله خامنه ای از مسوولان خواست اختلاف را علنی نکنند و بعد از این توصیه، استیضاح وزیر اقتصاد، به رای اعتمادی دوباره برای شمس الدین حسینی تبدیل شد و طرح سوال از رییس جمهوری منتفی شد.

تنها دو روز بعد از استیضاح، محمود احمدی نژاد، «لحن ملایم» اش را تغییر داد و تهدید منتقدان را دوباره آغاز کرد.

رییس دولت روز سه شنبه این هفته از بازداشت قایم مقام بانک مرکزی انتقاد کرد و گفت بازداشت او نامردی است و نامردی هم جواب دارد.

آقای احمدی نژاد در این سخنرانی اعلام کرد تا کنون تنها «ده درصد» حرف هایش را زده و به زودی باز سخن خواهد گفت.

اظهارات احمدی نژاد با واکنش هایی مواجه شد. به خصوص که منتقدان دولت می گویند حمید پورمحمدی «شاه کلید» فساد بانکی اخیر است.

یک روز بعد از اظهارات احمدی نژاد در مورد اینکه «نامردی جواب دارد»، صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه اعلام کرد از روز اول می دانست که اگر مبارزه با فساد بزرگ بانکی را آغاز کند، آنهایی که پا روی دم شان گذاشته شود؛ حتماً صدای شان بلند می شود.

علی لاریجانی، رییس مجلس هم بدون نام بردن از احمدی نژاد گفت «گاهی در سیاست دچار لات بازی سیاسی می شویم.» کنایه ای که برخی چون سایت دیگربان، آن را خطاب به محمود احمدی نژاد می داند.

با اینکه اغلب مسوولان منتقد احمدی نژاد از حامیان سابق او و یا طیف سیاسی اصولگرا هستند، اما در ماه های اخیر، اختلاف آنها با رییس دولت افزایش یافته و این منتقدان می گویند دولت غیر قابل مهارشده است. شاید به همین دلیل است که در هفته های اخیر از سوی رهبر جمهوری اسلامی، بحث تغییر در نحوه انتخاب رییس جمهوری مطرح شده است.

با این حال برخی مانند علی مطهری و محمد خوش چهره از نمایندگان فعلی و سابق مجلس، می گویند احمدی نژاد مدارکی علیه مخالفان خود دارد که اگر لازم ببیند برای افشاگری علیه آنها استفاده می کند، روشی که پیش از این از سوی احمدی نژاد در مناظره های انتخاباتی استفاده شد.

XS
SM
MD
LG