لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۸

بازداشت معاون وزیر صنعت و معدن در رابطه با اختلاس بزرگ بانکی


در ادامه رسیدگی به پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در ایران، معاون وزیر صنعت و معدن بازداشت شده است. این بازداشت، با ادعای فرمانده نیروی انتظامی ایران که گفته است از دو سال پیش، از جریان اختلاس مالی خبر داشته ، همزمان شده است.

محسنی اژه ای، دادستان تهران روز گذشته تایید کرد که یکی از مقام های وزارت صنعت و معدن بازداشت شده است. با اینکه او نامی نبرد اما برخی سایت های غیردولتی از خدامراد احمدی، به عنوان معاون وزیر صنعت و معدن نام بردند که از روز یکشنبه بازداشت شده است. اتهام او همکاری با گروه «امیر منصور آریا» است.

مقام های قضایی ایران ، مدیران و دست اندرکاران مجموعه اقتصادی امیرمنصور آریا را به هدایت فساد بزرگ بانکی متهم کرده اند.

از افشای بزرگترین اختلاس بانکی در تاریخ ایران، چهار ماه گذشته است و این دومین مقام عالی دولت است که تاکنون بازداشت شده . پیش از این حمید پورمحمدی، قائم مقام بانک مرکزی هم بازداشت شده بود.

با افشای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، ابتدا منتقدان ارتباط برخی اعضای دولت محمود احمدی نژاد با عوامل اختلاس را سبب این فساد مالی دانستند اما کمی بعد چند نماینده مجلس هم بازداشت یا احضار شدند تا مشخص شود در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، نام های دیگری نیز مطرح است.

اسنادی از ارتباط نزدیکان رییس جمهوری ایران با عوامل اختلاس منتشر شده اما محمود احمدی نژاد تاکنون ارتباط با عوامل اختلاس را رد کرده است. تا کنون روسای چند بانک بزرگ که به ارتباط با عوامل اختلاس اخیر متهم بوده اند ، استعفا داده یا برکنار شده اند.

مقام های قضایی جمهوری اسلامی از زمان افشای پرونده اختلاس اعلام کرده اند که بدون ملاحظه سیاسی به این پرونده رسیدگی می کنند اما برغم گذشت چهارماه، هنوز دادگاه متهمان برگزار نشده است.

امروز فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفته از دو سال پیش در جریان اختلاس مالی بوده است. اسماعیل احمدی مقدم می گوید گاهی بی اعتنایی مسولان به اطلاعات پلیس موجب بروز مشکلاتی چون اختلاس اخیر مالی می شود.

ادعای این مقام انتظامی در حالی مطرح شده که او مشخص نکرده برغم اطلاع از فساد مالی اخیر، چه اقدامی برای پیشگیری از آن انجام داده است.

پیش از این برخی از مقام های دولتی و از جمله محمد جهرمی رییس معزول بانک صادرات هم ادعا کرده بودند که از اختلاس اخیر بانکی از پیش خبر داشته اند. با این حال مقام های قضایی این ادعا را قبول ندارند. آنها می گویند اگر اطلاع داشتید، چرا پیش از افشای آن به مقام های دیگر اطلاع نداده اید.

آیت الله خامنه ای بعد از افشای اختلاس سه هزارمیلیارد تومانی، با تاخیری ۴۵ روزه، به این فساد واکنش نشان داد و از رسانه ها خواست این "موضوع را کش ندهند".

XS
SM
MD
LG