لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

۱۵ درصد آمریکایی ها زیر خط فقر اند


عکس گزارش اداره آمار آمریکا
عکس گزارش اداره آمار آمریکا

۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار آمریکایی در زیر خط فقر زندگی می کنند، که خبر خوبی برای اوباما و برنامه بازسازی اقتصادی اش نیست.

علی رغم رشد اقتصادی آمریکا، شمار کسانی که در زیر خط فقر زندگی می کنند در سال گذشته کمی افزایش یافت.

اداره آمار آمریکا روز سه شنبه با انتشار گزارشی گفت ۱۵ درصد، یعنی ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم در زیر خط فقر زندگی می کنند، که خبر خوبی برای آقای اوباما و برنامه بازسازی اقتصادی اش نیست. گزارش اداره آمار آمریکا همچنین حاکی است که در سال ۲۰۱۲ میلادی نسبت به سال ۲۰۱۱، ۳۰۰ هزار نفر بر تعداد کسانی که زیر خط فقر اند افزوده شده است.

باربی ایز کوئیدرو، بیوه زنی است که باید به تنهایی زندگی خود و دو کودکش را اداره کند. او تمام مدت زندگی اش را در زیر خط فقر گذرانده، و دو کودک ۴ و ۶ ساله اش نیز همواره پیامدهای منفی ناشی از فقر را تحمل کرده اند.

باربی می گوید: «مشکل است که آنها رابه رختخواب ببرم، یا مجبورشان کنم که بخوابند، بدون آنکه غذای کافی خورده باشند. چون من همواره سعی میکنم برای روز بعد نیز صرفه جویی کنم. بسیاری از مواقع مجبورم تا گرسنه به رختخواب بروم، تا کودکانم بتوانند چیزی بخورند.

گزارش جامع اداره آمار آمریکا نشان می دهد که باربی و دو کودکش سه تن از ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری هستند که در سال گذشته در زیر خط فقر زندگی کرده اند.در حال حاضر، یک خانواده ۴ نفری که درآمد سالانه اش کمتر از ۲۳ هزار دلار و ۵۰ دلار باشد در زیر خط فقر قرار دارد.

مایکل تاننر، از موسسه کاتو، نرخ بالای فقر در آمریکا را ناشی از بی لیاقتی دولت می داند. او می گوید: «دولت فدرال و دولتهای محلی برای برنامه های مبارزه با فقر هر سال حدود یک تریلیون دلار خرج می کنند، ولی نتوانسته اند فقر را کاهش دهد. این امر نشان می دهد که برنامه ها کارساز نبود و ما باید برای مقابله با فقر از راهکارهای جدیدی استفاده کنیم.»

در گزارش اداره آمار آمریکا آمده است که در سال گذشته میانگین در آمد خانواده های آمریکائی کمی بیشتر ۵۱ هزار دلار بوده است. دیوید جانسون، رئیس بخش اجتماعی، اقتصادی، و درآمد خانواده های آمریکائی در اداره آمار می گوید: «میانگین درآمد خانواده های آمریکایی نسبت با سال ۲۰۰۷ میلادی، یعنی یک سال پیش از شروع رکود اقتصادی در کشور، نزدیک به ۹ درصد کاهش یافته است.»
باربی می گوید آنچه وی را از فقر مطلق نجات داد کمکهای مواد خوراکی دولت، موسوم به «اسناپ» بوده است.

اما، کنگره آمریکا در نظر دارد ظرف ده سال آینده ۴۰ میلیارد دلار اعتبار برنامه اسناپ را کاهش بدهد. در همین رابطه باب آیکن، مدیر عامل «فیدینگ آمریکا»، که یک سازمان محلی برای مبارزه با گرسنگی است، می گوید چنانچه طرح کنگره به مورد اجرا گذاشته شود، تا ده سال آینده هر سال ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ناهار و شام کمتر به مردم ارائه خواهد شد.

ولی آقای تانر به نقل از مقامات واشنگتن می گوید که کمک مواد غذایی دولت – اسناپ - نمی تواند هر سال گسترده تر شود. تانر می گوید ظرف سیزده سال گذشته ظرف سیزده سال گذشته تعداد کسانی که کوپن می گیرند تقریباً سه برابر شده، و از ۱۷ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰، به ۴۸ میلیون نفر در حال حاضر رسیده است.

باربی می گوید: «اگر ما بخواهیم به عنوان یک کشور مقتدر در جهان نمونه باشیم، باید اطمینان حاصل کنیم که زیربنای توانمند و مستحکمی داریم. تا زمانی که کودکان ما، یعنی رهبران آینده این کشور، غذای کافی نداشته باشند، زیربنای کشور نمی تواند محکم و پایدار باشد.»
XS
SM
MD
LG