لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

فیلم جدید جعفر پناهی در «بازار فیلم» جشنواره کن عرضه می‌شود


جعفر پناهی
جعفر پناهی

شرکت فرانسوی «سلولوئید دریمز» از عرضه فیلم جدید جعفر پناهی سینماگر نامدار ایرانی در «بازار فیلم» جشنواره سینمایی کن خبر داد.

این اثر «بدون خرس‌ها» (به انگلیسی: No Bears) نام دارد و دو داستان عاشقانه موازی را دنبال می‌کند که شخصیت‌های آن در با مواجهه با موانع پنهان و اجتناب‌ناپذیر، نیروی خرافات، و مکانیک قدرت، ناکام می‌شوند.

فیلمبرداری این پروژه سینمایی به پایان رسیده است و در حال حاضر در مرحله پساتولید قرار دارد. به گفته شرکت فرانسوی پخش‌کننده، این فیلم برای عرضه در بازار جشنواره فیلم کن آماده خواهد بود.

این نخستین فیلم جعفر پناهی پس از «سه رخ» است که در سال ۲۰۱۸ برنده بهترین فیلمنامه بخش رقابتی‌ اصلی‌ جشنواره کن‌ شد.

سه رخ، از جعفر پناهی
سه رخ، از جعفر پناهی

البته او در این میان فیلم کوتاه «پنهان» را هم مخفیانه در ایران تولید کرد و در ساخت مستند «سال طوفان پایدار» با چند کارگردان دیگر مشارکت داشت.

جعفر پناهی کارگردانی و تهیه‌کنندگی فیلم جدید را بر عهده دارد. ناصر هاشمی، وحید مبصر، ‌بختیار پنجه‌ای، و مینا خسروانی بازیگر ایرانی فرانسوی از جمله بازیگران این اثر هستند.

هنگامه پناهی، بنیان‌گذار شرکت سلولوئید دریمز، همکاری با جعفر پناهی را از نخستین فیلم موفق او یعنی «بادکنک سفید» آغاز کرد که موفق به دریافت جایزه دوربین طلایی در بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن ۱۹۹۵ شد.

این شرکت پخش سایر فیلم‌های جعفر پناهی از جمله «آینه»، «دایره»، و «تاکسی» را نیز بر عهده داشت.

جعفر پناهی
جعفر پناهی

جعفر پناهی به دلیل انتقاد از عملکرد و سیاست‌های حکومت، از فعالیت‌های سینمایی در داخل ایران منع شده است و حق خروج از کشور را ندارد.

با این حال او به‌صورت مخفیانه و زیرزمینی به فیلم‌سازی مشغول است و علی‌رغم تمامی موانع و محدودیت‌های موجود به فعالیتهای هنری خود ادامه می‌دهد.

جعفر پناهی از چهره‌های جهانی سینمای ایران است که در سال‌های اخیر جوایز ارزنده‌ای از جمله خرس طلایی جشنواره برلین را در سال ۲۰۱۵ برای فیلم «تاکسی» دریافت کرده‌است.

XS
SM
MD
LG