لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

ادامه حواشی «قهرمان»؛ تهیه‌کننده فرانسوی فیلم: به اصغر فرهادی اطمینان کامل دارم


اصغر فرهادی
اصغر فرهادی

به دنبال انتشار خبرهای ضد‌ و نقیضی درباره نتیجه دادرسی شکایت آزاده مسیح‌زاده علیه اصغر فرهادی، تهیه‌کننده فرانسوی فیلم «قهرمان» با صدور بیانیه‌ای گفت که به اصغر فرهادی اطمینان کامل دارد.

به گزارش نشریه سینمایی «ورایتی»، الکساندر ماله-گی در این بیانیه با اشاره به اینکه هنوز هیچ حکم قطعی و الزام‌آوار قانونی صادر نشده است، تأکید می‌کند که پس از تحقیقات مقدماتی، تصمیم گرفته‌شده که یک پرونده (نقض حقوق مولف) در دادگاه بررسی شود.

او که مدیر شرکت تولید و پخش فیلم «ممنتو پیکچرز» در پاریس است، در ادامه می‌افزاید که با توجه به همین تحقیقات مقدماتی، شکایت دیگر آزاده مسیح‌زاده، از هنرجویان پیشین اصغر فرهادی برای دریافت سهمی از درآمد فیلم قهرمان، رد شده است.

الکساندر ماله-گی در بخشی از این بیانیه، ضمن اشاره به سابقه طولانی همکاری خود با اصغر فرهادی به عنوان پخش‌کننده و تهیه‌کننده آثار این سینماگر ایرانی، او را یکی از مستعدترین و خلاق‌ترین کارگردان‌های جهان توصیف کرد. ماله-گی با اشاره به دستاوردهای ارزنده‌ای چون دو جایزه اسکار توسط فرهادی، می‌گوید که به او اعتماد کامل دارد.

اصغر فرهادی
اصغر فرهادی

این تهیه‌کننده فرانسوی با اشاره به اینکه با وکیل اصغر فرهادی در تماس است، گفت که دو شکایت (قبلی) علیه اصغر فرهادی رد شده است، و یک پرونده برای بررسی به دادگاه می‌رود.

به گفته او، بازپرس پرونده، شکایت آزاده مسیح‌زاده برای دریافت سهمی از درآمد فیلم، و شکایت زندانی شیرازی که فیلم براساس داستان زندگی او شکل گرفته و حالا مدعی است که این اثر به حیثیتش لطمه زده، رد کرده است.

الکساندر ماله-گی با اشاره به اینکه تنها پرونده‌ای که در دادگاه بررسی خواهد شد، مربوط به شکایت آزاده مسیح‌زاده در مورد نقض حقوق مولف است، گفت که اطمینان دارد که دادگاه این ادعا را نیز نخواهد پذیرفت.

به گفته او، داستان شخصیت اصلی فیلم قهرمان، سال‌ها پیش از ساخت فیلم مستند «دوسر برد، دوسر باخت» در رسانه‌ها و گزارش‌های تلویزیونی مطرح‌ شده است، و شکایت آزاده مسیح‌زاده در مورد نقض حقوق مولف وارد نیست.

الکساندر ماله-گی در ادامه می‌افزاید که پیشتر کارشناسان مختلفی در ایران، مقالاتی را در بررسی این ماجرا منتشر کردند و نتیجه نهایی را به نفع اصغر فرهادی می‌دانند.

اصغر فرهادی-آزاده مسیح‌زاده
اصغر فرهادی-آزاده مسیح‌زاده

او با اشاره به اینکه قهرمان، مانند سایر فیلم‌های اصغر فرهادی، موقعیت‌های پیچیده‌ای دارد که در آن زندگی شخصیت‌ها بر روی یکدیگر ساخته شده است، می‌گوید «داستان این زندانی پیشین که طلا را در خیابان پیدا می‌کند و به صاحبش پس می‌دهد، تنها نقطه شروع داستان است و ادامه ماجرا توسط اصغر فرهادی خلق شده است.»

اصغر فرهادی سال گذشته در جشنواره فیلم‌کن به ورایتی گفته بود که منبع الهام ساخت فیلم قهرمان، گزارش‌های خبری روزنامه‌ها بوده است.

آمازون، پخش‌کننده فیلم در آمریکای شمالی هنوز واکنشی به این حواشی نشان نداده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG