لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۱

سخنگوی گمرک ایران: قاچاقچیان کالا به «هک سرورهای» گمرک روی آورده‌اند


سخنگوی گمرک ایران می‌گوید قاچاقچیان کالا با هک سامانه گمرک، محموله‌های ترانزیتی از مسیر ایران را در داخل کشور تخلیه می‌کنند.

خبرگزاری صدا و سیما روز پنج‌شنبه ۲۴ دی به نقل از روح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک نوشت، یک محموله بزرگ قاچاق کشف شده که شامل تعدادی کانتینر لوازم آرایشی و پوشاک است.

شانزدهم مهر ماه، ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان این که آوردن کالا در قالب شناور یا کوله‌بر «مسئله» نیست، از بخش‌های اطلاعاتی خواسته بود «قاچاق سازمان‌یافته»، «جریان مافیایی» و «دست‌های پشت پرده» را شناسایی کنند.

منابع حقوق بشری بارها در گزارش‌هایی از کشته شدن کولبران توسط نیروهای نظامی و امنیتی ایران خبر داده‌اند، و در عین حال برخی نهادهای جمهوری اسلامی و افراد بانفوذ متهم شده‌اند نبض اصلی قاچاق در کشور را در اختیار دارند.

بنا بر این گزارش، این کانتینرها در حالی که قرار بوده از مسیر ایران «ترانزیت شوند»، در پی هشدار «گمرک باشماق» مشخص شد که در داخل کشور تخلیه شده بودند.

به گفته سخنگوی گمرک، از شهریور امسال در پی «حملات هکرها به سرورها» در گمرک، گزارش‌هایی از «احتمال تغییرات در کالا» اعلام شد که در پی آن «محموله‌های ترانزیتی زیر نظر گرفته شد.»

لطیفی همچنین اعلام کرد: «هفت محموله مبلمان خارجی» نیز که قرار بود پنج محموله از گمرک لطف‌آباد و دو محموله از گمرک باشماق عبور کنند، کشف شده که این محصولات با فک پلمب تخلیه شده و جای کالاهای ترانزیتی با تولیدات ایرانی عوض شده بود.

او به زمان کشف این محموله‌ها اشاره‌ای نکرد، اما گفت که گمرک علیه شرکت‌های مرتبط با آنها «اعلام جرم» کرده است.

به گفته این مقام گمرک ایران، قاچاق محموله‌های گمرکی با روش‌های جدید از جمله «هک سامانه و نفوذ و رخنه به فرایند‌های گمرکی» صورت می‌گیرد و هکرها «با اتصال به شبکه محلی به دنبال کنترل رایانه‌ها از طریق به دست آوردن رمز ورود» بوده‌اند.

او گفت، هکرها «یک بدافزار را وارد شبکه محلی می‌کنند و چند رمز ورود را به دست می‌آورند تا با اتصال به شبکه محلی مدیریت رایانه‌های در محل را بدون جای کارکنان در اختیار بگیرند و در زمانی که کاربران بی‌اطلاع یا در محل کار نبودند، قاچاقچیان اقدامات خود را انجام» دهند.

XS
SM
MD
LG