لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

پیشرفت در مبارزه با گسترش ابولا در آمریکا


دکتر تام فرایدن، رئیس رئیس مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها
دکتر تام فرایدن، رئیس رئیس مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها

رئیس مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در آمریکا می‌گوید اطمینان دارد که ایالات متحده شاهد شیوع ویروس مرگبار ابولا نخواهد شد.

دکتر توماس فرایدن، رئیس مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها روز یکشنبه در گفتگو با برنامه ملاقات با مطبوعات در شبکه خبری ان‌بی‌سی اشاره کرد که کنترل آلودگی در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی آمریکا جلوی سرایت گسترده بیماری ابولا در کشور را می‌گیرد.

به باور آقای فرایدن، در غرب آفریقا کنترل و محدود کردن ویروس ابولا «بیش از پیش مؤثر می‌شود.» ویروس ابولا از هنگام شیوع در کشورهای غرب آفریقا در اواخر سال میلادی گذشته، جان بیش از ۳.۵۰۰ نفر را گرفته است.

آقای دکتر فرایدن در حالی این سخنان را ابراز کرد که حال نخستین بیمار مبتلا به ابولا در آمریکا بدتر شده است.

توماس اریک دانکن، که دو هفته پیش از لیبریا به آمریکا برگشت، در بیمارستانی در تگزاس بستری است و مقامات بیمارستان می‌گویند از شنبه شب حال وی رو به وخامت گذاشته و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند.

در همین حال، گزارش‌ها از فرانسه و آلمان حاکی‌است دو بیمار مبتلا به ابولا که در این دو کشور بستری بودند، درمان شده‌اند.

در شهریور ماه، یک نتایج یک تحقیق دانشگاهی در نشریه پزشکی منتشر شد که برآورد کرده است بیماری ابولا از کشورهای مبتلا یعنی گینه، لیبریا و سیرالئون به غنا و گامبیا هم سرایت کند.

مبنای تحقیق، ترافیک پروازهای هوایی از کشورهای گینه، لیبریا و سیرالئون بود.

در خارج از قاره آفریقا، کشورهای ایالات متحده، بریتانیا، بلژیک و فرانسه بیش از همه در معرض ابولا قرار دارند.

سازمان بهداشت جهانی گفته تا روز یازدهم مهرماه، موارد ثبت شده ابولا تنها در دو کشور دیگر مشاهده شده است: نیجریه با ۱۹ بیمار و سنگال تنها با یک بیمار. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها گفته شیوع ویروس ابولا در این دو کشور احتمالاً متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG