لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

اعتصاب و راهپیمایی در کاتالونیا در اعتراض به خشونت پلیس در جریان همه پرسی


این اعتصاب در پاسخ به درگیری نیروهای پلیس با رای دهندگان اعلام شده است
این اعتصاب در پاسخ به درگیری نیروهای پلیس با رای دهندگان اعلام شده است

با فراخوان سراسری اعتصاب از سوی اتحادیه های کارگری در کاتالونیا، متروی بارسلون هم تعطیل شد. این اعتصاب در اعتراض به برخورد نیروهای پلیس با برگزاری رفراندوم استقلال کاتالونیا انجام شده است.

این اعتصاب که با مخالفت اتحادیه های کارگری سراسری در اسپانیا روبرو شده بیش از همه خدمات عمومی را در بر می گیرد. البته ناهماهنگی در برگزاری این اعتصاب وجود داشته و در حالی که برخی از مغازه ها به فعالیت روازنه خود مشغولند، برخی دیگر به اعتصاب پیوسته اند.

همزمان با این اعتصاب، هزاران نفر در شهرهای کاتالونیا از جمله بارسلون دست به راهپیمایی زدند. راهپیمایان که بیشتر آنان را دانشجویان تشکیل می دادند، لباس هایی با پرچم کاتالونیا به تن داشتند و در حمایت از استقلال کاتالونیا شعار سر دادند.

راهپیمایی خیابان های اصلی بارسلون را مسدود کرد، ضمن این که اعتصاب سراسری نیز موجب اختلال در فعالیت های اقتصادی در بارسلون را مختل کرد.

اعتصاب سراسر در کاتالونیا در اعتراض به خشونت پلیس اسپانیا

فراخوان این اعتصاب در واکنش به خشونت پلیس در درگیری های یکشنبه گذشته در جریان برگزاری همه پرسی اعلام شده است.

در حالی که یک دادگاه قانون اساسی در اسپانیا برگزاری رفراندوم استقلال کاتالونیا را ممنوع اعلام کرده بود، مسئولان محلی اقدام به برگزاری این رفراندوم کردند که به درگیری با نیروهای پلیس انجامید.

روز یکشنبه ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا خبر از شکست این رفراندوم داد اما کارلس پوجدمون رهبر کاتالونیا، با اعلام رای مثبت اکثریت به استقلال این منطقه، اعلام کرد به تلاش برای جدایی ادامه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG