لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۵

کارتر: راه حل بحران سوریه در گرو انتخابات آزاد است


جیمی کارتر رئیس جمهوری پیشین آمریکا موفقیت گفتگوهای صلح سوریه را در گرو انتخابات آزاد و عادلانه با نظارت بین المللی می داند.
جیمی کارتر رئیس جمهوری پیشین آمریکا موفقیت گفتگوهای صلح سوریه را در گرو انتخابات آزاد و عادلانه با نظارت بین المللی می داند.

جیمی کارتر و رابرت پاستور در مقاله ای مشترک در واشنگتن پست نوشته اند به موفقیت کنفرانس ژنو خوشبین نیستند.

در مقاله این مشترک جیمی کارتر رئیس جمهوری پیشین آمریکا و رابرت پاستور استاد «امریکن یونیورسیتی» واشنگتن، در ستون نظرات روزنامه واشنگتن پست آمده است کنفرانس صلح سوریه که قرار است ماه آینده در ژنو برگزار شود شانسی برای موفقیت ندارد چون پیش شرط هایی که دولت و مخالفان تعیین کرده اند کار را به بن بست کشانده است.

این دو نویسنده پیشنهاد می کنند که گفتگوهای ژنو بر انتخاباتی تأکید کند که در صورت آزاد و عادلانه بودن، مورد قبول طرفین قرار گیرد؛ و طرف پیروز در انتخابات، ضمانت کند که حقوق «همه فرقه ها و گروه های اقلیت» را محترم بشمارد.
اعضای اپوزیسیون سوریه به عنوان بخشی از توافق صلح خواستار کناره گیری بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور شده اند. در مقابل، دولت از شورشیان خواسته است تا از جنگ دست بردارند.

سازمان ملل متحد روز ۲۲ ژانویه برابر با دوم بهمن ماه میزبان گفتگوهای صلح میان دولت سوریه و مخالفان است. هدف از این نشست مذاکره بر سر دولت انتقالی برای خارج کردن سوریه از بحرانی است که تا کنون بیش از یکصد هزار کشته و میلیون ها آواره برجا گذاشته است.
به نظر نویسندگان مقاله، هر دو طرف درگیری باید از مواضع خود بسیار کوتاه بیایند و دست از «خواست های غیرمنطقی پیشین» خود بردارند. آنها می نویسند جنگ «بدون پیروزی» در سوریه برای این ادامه پیدا کرده است که دو طرف نبرد فکر می کنند باخت در جنگ به منزله «نابودی» است.
آقای کارتر سال ۲۰۰۲ به خاطر تلاش هایش برای حل بحران های بین المللی، جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.
XS
SM
MD
LG