لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

بان کی مون: وضع سوریه خرابتر از حد تصور است


درسوریه، درحالی که هواپیماهای جنگی مناطق مخالفان در شهر حلب را بمباران می کنند، یک گروه بین المللی امداد هشدار می دهد شمار تلفات از ظرفیت بیمارستان ها فراتر رفته است. بمباران بخشی ازحمله هوایی سه روزه ای است که تاکنون بیش از ۱۰۰ کشته برجا گذاشته است.

آسوشیتدپرس در گزارشی می گوید کمپین هوایی گسترده، که یک گروه فعال در حلب آنرا بی سابقه توصیف کرده است، نشان می دهد دولت بشار اسد سعی دارد نیروهای اوپوزیسیون را در پیشاپیش کنفرانس بین المللی صلح در ژنو، در هم بکوبد.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه گفت در حملات هوایی روز سه شنبه ۱۵ تن کشته شدند.

به گفته این گروه، روز یکشنبه دستکم ۷۶ تن، ازجمله ۲۸ کودک، در حلب کشته شدند.

دیگر گروه های مخالف دولت شمار بالاتری را گزارش دادند. در دور دیگر حملات هوایی در روز دوشنبه، حداقل ۱۲ تن کشته شدند.


گروه پزشکان بدون مرز، روز سه شنبه دربیانیه ای گفت سیل محروحین حملات، بیمارستان های حلب را پرکرده است و موجودی داروهای مهم تمام شده است.

در این بیانیه گفته می شود حملات پیاپی اغلب به هرج مرج منجر می شود، درمان مجروحین را دشوار تر می کند، و شمار کشته شدگان بالا می رود.

پیشتر در روز دوشنبه، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار توقف عملیات خصمانه درسوریه شد. او که درنیویورک با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت وضع در سوریه از آنچه در تصور بگنجد خرابتر شده است، و بر لزوم متوقف شدن نبرد پیش از آن که گفت و شنود سیاسی بتواند آغاز شود، تاکید کرد.
XS
SM
MD
LG