لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

تقاضای کمک میلیاردی سازمان ملل برای آوارگان سوری


کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می گوید با فرارسیدن فصل سرما، نیاز به این دست کمک ها افزون شده است.

سازمان ملل متحد خواهان پرداخت مبلغ کمکی معادل ۶.۵ میلیارد دلار شده تا به میلیونها سوری آواره ای کمک کند که طی دو سال و نیم اخیر به ناگزیر از خان و مانشان گریخته اند. والری آموس، مدیر دفتر امدادرسانی سازمان ملل متحد، می گوید ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون از این مبلغ برای کمک به پناهجویان سوری مورد نیاز است.

طی دو سال و نیم اخیر، آوارگان سوری در چندین کشور جهان پناه گرفته اند. بر مبنای آمار رسمی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، لبنان تاکنون ۸۴۲ هزار و ۵۴۰ هزار تن، اردن ۵۶۷ هزار و ۱۱۱ نفر، ترکیه ۵۳۹ هزار و ۷۶۱ نفر، مصر ۱۳۰ هزار و ۵۲۴ تن و عراق نیز نزدیک به ۲۰۸ هزار نفر از این پناهجویان را پذیرفته اند.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می گوید با فرارسیدن فصل سرما و بارندگی، نیاز به این دست کمک ها افزون شده است.

سازمان ملل برای کمک به بیش از ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار سوری طی سال آینده، خواستار ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار شده، اما گفته است که تاکنون تنها ۶۲ درصد از این میزان کمک را دریافت کرده است.

برآوردهای سازمان ملل متحد حاکی از بی خانمان شدن حدود ۴۰ درصد از کل جمعیت سوریه از میهنشان است.

به رغم کمک های گوناگونی که از کشورهای مختلف و از طریق سازمان ملل به آوارگان سوری می رسد، نیاز به این دست کمک ها به ویژه خوراک و پتو، بیشتر شده است.
XS
SM
MD
LG