لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۸

کری: مذاکره تنها گزینه برای حل بحران سوریه است


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید رسیدن به راه حلی برای بحران سوریه از طریق مذاکره بسیار دشوار است، اما جز کوشش برای کنار هم نشاندن طرف های متخاصم گزینه دیگری وجود ندارد.

کری این نظر را روز سه شنبه در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات لورن فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه ابراز داشت که گفته بود نسبت به موفقیت کنفرانس صلح سوریه تردید دارد.

کری گفت به اعتقاد او مذاکرات می تواند صورت گیرد و برای پایان دادن به بیش از دو سال و نیم جنگ گزینه بهتری بنظر نمی رسد.

کری یادآور شد در غیر این صورت، جنگ، انهدام، افزایش شمار آوارگان، از هم گسیختن بالقوه تمام کشور و بالا رفتن تعداد تندروهایی که برای پرکردن خلاء در صحنه ظاهر می شوند، ادامه خواهد یافت. آقای کری گفت «ما هیچ راهی غیر از تلاش برای برگزاری کنفرانس ژنو نداریم.»

جان کری همچنین گزارش هایی را که درباره ملاقات نمایندگان آمریکا با اعضای جبهه اسلامی منتشر شده است تکذیب کرد. جبهه اسلامی یک گروه مادر است که شش بریگاد شورشی را در بر می گیرد که به دنبال تبدیل سوریه به یک کشور اسلامی هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت کشورهایی که از اپوزیسیون معتدل سوریه پشتیبانی می کند خواستار حضور هیاتی از سوریه در کنفرانس ژنو هستند که نماینده تمامی مردم سوریه باشد، اما تندروهای رادیکال را شامل نشود.

سازمان ملل متحد ۲۲ ژانویه را تاریخ گشایش کنفرانس تعیین کرده است.

سخنگوی اخضر ابراهیمی فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب، روز سه شنبه گفت نبود اتاق هتل در ژنو موجب شده است نخستین روز مذاکرات به شهر مونترو در نزدیکی ژنو، منتقل شود. کنفرانس سپس در ۲۴ ژانویه در ژنو از سرگرفته خواهد شد.

درگیری های سوریه از مارس ۲۰۱۱ تاکنون بیش از صد هزار نفر را به کشتن داده و میلیون ها نفر را آواره کرده است.
سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت که به دنبال سرمایه ای شش و نیم میلیارد دلاری برای کمک به پناهجویان سوری و آوارگان در داخل آن کشور هستند.
XS
SM
MD
LG