لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۱

جیمی کارتر خواستار پایان دادن به بدرفتاری با زنان شد


جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در تازه ترین کتابش و در مصاحبه با صدای آمریکا، به مسأله خشونت و بدرفتاری با زنان پرداخته است.

سازمان بهداشت جهانی گزارش کرده است که از هر سه زن در دنیا، یکی در طول عمر خود با خشونت جسمی و جنسی رو به رو می شود.

جیمی کارتر رئیس جمهوری پیشین آمریکا سوء رفتار با زنان را جدی ترین مسأله حقوق بشر در دنیای امروز می داند. او در مصاحبه با صدای آمریکا، و آخرین کتابش به نام «فراخوان عمل» به عمق مسأله سوء رفتار با زنان در سطح جهانی و در ایالات متحده پرداخته است. فعالان و سازمان های حقوق بشر امیدوارند توجه آقای کارتر به این مسأله، آنان را در مبارزه با این معضل جدی کمک کند.

مرکز کارتر، واقع در آتلانتا، مرکز ایالت جورجیا در کنفرانس حقوق بشر که در سال ۲۰۱۳ برگزار کرد، تمرکز کارش را روی سوء رفتار با زنان گذاشت. آقای کارتر می گوید:

«جدی ترین مسأله کشتن نوزادان دختر به دست والدینشان یا سقط جنین در زمانی است که والدین متوجه می شوند فرزندشان دختر خواهد بود. ما به ۷۹ کشور مختلف رفتیم، و من در آن کشورها – و همین جا در ایالات متحده – نمونه های ملموسی از رفتارهای خشونتبار با زنان را به چشم دیدم که خارج از حد تصور است.»

پژوهش آقای کارتر در مورد جدی بودن مسأله خشونت علیه زنان در بیست و هشتمین کتابش به نام «فراخوان عمل» به فرهنگ و دلایلی می پردازد که به این خشونت ها میدان می دهد. او می گوید آمریکا از این مشکل در امان نیست:
«یکی از بدترین مکان هایی در آمریکا که زنان در معرض سوء استفاده و بدرفتاری قرار می گیرند محوطه های دانشگاهی است. از هر چهار دختر یکی در دوران دانشجویی خشونت جنسی را تجربه می کند. تنها چهار درصد از آنهایی که مورد تجاوز واقع شده اند، به پلیس گزارش می کنند.»

الیزابت پاولی عضو سازمان «هارتلند آلیانس» واقع در شیکاگو می گوید روایات سراسر رنج و درد است:

«خشونت علیه زنان مسأله ای است که به زنان همه کشورها مربوط می شود. همین که خیابان در شب کم نور باشد، زنها جرأت بیرون رفتن از خانه، چادر موقت و محل سکونتشان برای خرید خانواده را نخواهند داشت. بعد از زمین لرزه هائیتی میزان تجاوز و خشونت علیه زنان به شدت بالا رفت.»

خانم پاولی می گوید در مبارزه با خشونت علیه زنان، آقای کارتر متحدی است که می توان رویش حساب کرد. صدای رئیس جمهوری پیشین آمریکا به مقابله با رفتارهای جاافتاده مردان در برابر زنان بسیار کمک می کند:
«خشونت جنسیتی تنها با تصمیم زنان به حل این مشکل از بین نمی رود. آقای کارتر صدای قدرتمندی در این تصمیم گیری است.»

به گفته خانم پاولی یکی از بهترین راههای کاهش خشونت علیه زنان آموزش دادن به پسران و مردان جوان است تا به زنان احترام بگذارند. با این آموزش، آنها در بزرگسالی تصمیم های بهتری خواهند گرفت.
XS
SM
MD
LG