لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۹

پژوهش سازمان ملل: تجاوز جنسی در ۹ کشور آسیایی


نزدیک به یک چهارم مردان کشورهای آسیایی که پیشینه رفتار آنها با زنان در یک پژوهش سازمان ملل مورد بررسی قرار گرفته، اعتراف کرده اند که دست کم یک بار در زندگی شان به زنی تجاوز کرده اند.

نتایج این پژوهش سازمان ملل روز سه شنبه در «نشریه بهداشت جهانی لنست» منتشر شده که حاصل گفت و گو با بیش از یکصد هزار مرد در بنگلادش، چین، کامبوج، اندونزی، سریلانکا، و پاپائوی گینه نو بوده است.

حدود ۱۰ درصد از آنها که در این تحقیق شرکت کرده اند، گفته اند که دست کم یک بار در زندگی شان با زنی که نمی خواسته با آنها همخوابگی کند، نزدیکی جنسی داشته اند و نزدیک به نیمی از مردانی که در این پژوهش شرکت کرده اند، گفته اند که در طول زندگی شان به چندین زن تجاوز کرده اند. اغلب این عده بابت تجاوز جنسی مجازات قانونی نشده اند.

گردآورندگان این پژوهش تصریح کرده اند که نتایج تحقیقات آنها لزوما انعکاس آمار تجاوز جنسی در کشورهای مورد مطالعه نیست، چرا که تنها محدود به ۹ کشور بوده است، اما افزوده اند که امیدوارند با انتشار نتایج این پژوهش، زنان آگاه تر شوند.

گفتنی است که طی مراحل انجام این پژوهش، از واژه «تجاوز» مطلقاً استفاده نشده است. نزدیک به سه چهارم مردانی که در این پژوهش شرکت کرده و به تجاوز اعتراف کرده اند، گفته اند این کار را برای ارضاء جنسی انجام داده اند. نزدیک به ۶۰ درصد از آنان گفته اند که صرفا برای سرگرمی به زنی تجاوز کرده اند، و ۴۰ درصد هم گفته اند قصدشان از تجاوز، تنبیه زن بوده است.

اعضای این گروه پژوهشگر سازمان ملل درپی انتشار حاصل کارشان، گفته اند که هدف آنها از انجام این پژوهش و انتشار نتیجه آن، ترغیب زنان بوده به کسب آگاهی و هشیاری بیشتر و احتراز از شرایطی که ممکن است به تجاوز جنسی یا هر گونه خشونت علیه آنها بیانجامد.
XS
SM
MD
LG