لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

خشونت علیه زنان افغانستان افزایش یافته است


رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید خشونت علیه زنان در کشور در سال ۲۰۱۳ به سطحی بی سابقه بالا رفت و روز به روز بی رحمانه تر شد.

بگزارش رویترز، سیما ثمر، روز شنبه در مصاحبه ای تلفنی گفت بی رحمی حملات علیه زنان بشدت افزایش یافته است، و از جمله به بریدن بینی، لب و گوش، و تجاوزات جنسی علنی و جمعی اشاره کرد.

او آنچه را فرهنگ خشونت نامید و نیز خروج نزدیک نیروهای بین المللی و امداد گران را در افزایش جنایت و خشونت نسبت به زنان موثر دانست و گفت حضور جامعه بین المللی و تیم های بازسازی در اکثر ولایات به مردم اعتماد می داد و زنان را بیشتر با حقوقشان آشنا می ساخت.

سیما ثمر گفت کسانی بودند که سعی داشتند از زنان حفاظت کنند، اما «متاسفانه دیگر چنین نیست.»

اکثر نیروهای خارجی قرار است تا پایان سال جاری از افغانستان خارج شوند، و با روشن نبودن وضعیت توافقنامه مشارکت امنیتی با آمریکا، معلوم نیست آیا پس از آن تاریخ سربازی باقی خواهد ماند یانه.

سیما ثمرگفت خرابی اقتصاد وگسترش ناامنی نیز در افزایش موارد آزار زنان کارساز بوده است.

یک طرفدار ارشد حقوق زنان در افغانستان گفت بهبود وضع دشوار خواهد بود زیرا اجرای قوانینی که از زنان حفاظت می کند بسیار دشوار است.

ثریا پاکزاد، مسئول اداره پناهگاه های زنان در چندین استان، از دفتر کارش در هرات به رویترز گفت «کشتن زنان در افغانستان آسان است، مجازاتی در کار نیست.»

در گزارش رویترز گفته می شود تشدید خشونت علیه زنان نشان می دهد حقوقی که آنها از زمان سقوط حکومت طالبان به سختی کسب کردند، در حالی که نیروهای خارجی آماده خروح می شوند، در خطر است.
XS
SM
MD
LG