لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

تلاش جی-۸ برای توقف خشونت جنسی در مناطق جنگی


خشونت جنسی علیه زنان در مناطق جنگی از جمله مسائل و موضوع های عمده در گفتگو های نشست اخیر وزیران امور خارجه هشت کشور بزرگ صنعتی جهان، موسوم به گروه ۸ در لندن بود.

وزیران خارجه کشورهای شرکت کننده، علاوه بر صدور اعلامیه ای حاوی توصیه ها تصمیمات لازم برای مقابله با این مشکل، برای چاره جویی به سراغ چهره های سرشناس نیز رفتند.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا که میزبان نشست بود، از شرکت آنجلینا جولی بازیگر معروف آمریکایی و نماینده ویژه کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد در مراسم تقدیر کرد.

آقای هیگ به خبرنگاران گفت استفاده از خشونت جنسی و تجاوز به زنان به عنوان سلاحی در مناطق جنگی، یکی از بزرگترین و مزمن ترین بی عدالتی ها و ظلم ها در جهان است، که در مقابله باآن کوتاهی شده و باید به آن پایان داد.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: «خوشحالم اعلام کنم که ما امروز به یک توافق تاریخی رسیدیم. تعهد به همکاری مشترک برای پایان دادن به خشونت جنسی در مناطق جنگی.»

آقای هیگ و خانم جولی، در ماه مارس سال 2012 در جریان بازدید از یک اردوگاه آوارگان پناهنده به جمهوری دموکراتیک کنگو، از سرگذشت قربانیان غیرنظامی منطقه ای جنگ زده باخبر شدند و به فاصله ای کمتر از دو ماه، کمپینی را برای جلوگیری از خشونت جنسی در مناطق جنگی آغاز کردند.

آنجلینا جولی می گوید جلوگیری از خشونت جنسی در مناطق جنگی امکان پذیر است به شرطی که یک اراده قوی سیاسی و بین المللی برای آن وجود داشته باشد.

خانم جولی گفت از قربانیان تجاوز، ازبوسنی تا جمهوری دموکراتیک کنگو شنیده است که احساس می کنند دنیا به آنان اهمیت نمی دهد «چه کسی می تواند آن ها را برای چنین احساسی سرزنش کند؟ آن ها مدت زیادی است که قربانیان فراموش شده جنگ بوده اند. گرچه خودشان هیچ تقصیری نداشته اند ولی بدترین دردها را متحمل شده اند.»

هیات های نمایندگی کشورهای عضو گروه هشت می گویند برای مقابله و مبارزه با خشونت جنسی علیه زنان در مناطق جنگی بودجه ای ۳۵ میلیون دلاری اختصاص داده اند.
XS
SM
MD
LG