لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۶

اتوموبیل های آینده نزدیک در نمایشگاه ژنو


این نمایشگاه ایده های جالبی به نمایش گذاشته: از اتوموبیل های خودکار و لوکس تا آنچه با چاپگرهای سه بعدی تولید می شود.

نمایشگاههای اتوموبیل در سراسر دنیا به طور روزافزون این ایده را القا می کنند که در آینده ای نه چندان دور، اتوموبیل ها خودکار می شود و بخشی از رانندگی به طور اتوماتیک انجام می شود.

آینده سفر با اتوموبیل – دست کم برای ثروتمندان – بسیار متفاوت خواهد بود. شرکت سوئیسی رینسپید که اتوموبیل طراحی می کند، از روی الگوی ماشین های برقی تسلا – اس آمریکا یک اتوموبیل لوکس در نمایشگاه ارائه کرده که صندلی گردان و تختخواب، یک تلویزیون صفحه بزرگ و یک قهوه ساز اسپرسو دارد.

فرانک ریندرنخت، مدیر عامل شرکت می گوید نمی خواهد در اتوموبیلی که به طور خودکار حرکت می کند، فقط بنشیند و گردش فرمان به راست و چپ را نگاه کند:

«دلم می خواهد بخوابم، استراحت کنم، فیلم یا خبر تماشا کنم، یا هر کار دیگری. دید ما به قضیه این است که بالاخره یک روز، پشت ترافیک کسل کننده خیابان بتوانید کاری کنید که زندگی را برایتان بهتر می کند.»

یکی از فریبنده ترین ایده هایی که به نمایش درآمده اتوموبیلی است که با استفاده از چاپگر سه بعدی ساخته شده. شاسی این اتوموبیل موسوم به «جنسیس» که یک شرکت مهندسی آلمانی به نام ای دی اِی جی آن را ساخته، از جنس ترموپلاستیک است و به صورت یک قطعه کامل درست شده است.

کریستف هوروات، سخنگوی شرکت ای دی اِی جی می گوید: «این یعنی ساختن اتوموبیل بدون استفاده از ابزار. این کار یک انقلاب واقعی در صنعت اتوموبیل سازی است.»

شرکت ای دی اِی جی می گوید طرح این اتوموبیل را از لاکِ لاکپشت الهام گرفته که سطحی یکپارچه است و قدرت و سختی لازم را دارد.

به نظر نمی رسد اتوموبیل هایی که دیگر سازندگان اتوموبیل، در نمایشگاه عرضه کرده اند، چندان آینده نگر باشد. جوم دیویدسن مدیر بخش اروپایی شرکت اسکودا می گوید شرکت قرار است تا دو سال دیگر اتوموبیل جدیدی به نام «ویژن-سی» با سوخت گاز طبیعی فشرده و سازگار با محیط زیست به بازار عرضه کند:

«این اتوموبیل زیر صدگرم گاز کربن تولید می کند و نشان می دهد که این مارک در آینده چه کاری می تواند برای محیط زیست انجام دهد.»

شرکت ولوو هم ماشین جدیدی به نام استیت کانسپت به نمایش گذاشته که به گفته سسیلیا استارک، مدیر طراحی ولوو، اوج راحتی و خلاقیت اتوموبیل است:
«این مدل هنر و صنعت، موسیقی و مد اسکاندیناوی را به صورتی پراحساس، رسا و فریبنده نمایش می دهد.»
... و البته تکنولوژی کشورهای اسکاندیناوی را. همه کارهای این اتوموبیل یا با فرمان های صوتی و یا از طریق یک صفحه تماس در وسط اتوموبیل انجام می شود. تحلیلگران می گویند استیت کانسپت تقریباً آماده ورود به بازار است.
XS
SM
MD
LG