لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۳

اتوموبیل های فردا در نمایشگاه امروز


در نمایشگاه سالانه اتومبیل لس آنجلس بیش از ۵۰ اتومبیل جدید به نمایش گذاشته شد.

نمایشگاه سالانه اتوموبیل لس آنجلس هر سال در ماه نوامبر در این شهر گشایش می یابد و در روزهای جداگانه میزبان دست اندرکاران، خبرنگاران و عموم بازدیدکنندگان است. امسال از بیش از ۵۰ اتوموبیل جدید رونمایی شد: اتوموبیل هایی با نوآوری های فراوان در ظاهر و موتور.

امسال اتوموبیل های لوکس مثل مارک ب ام و مجهز به تکنولوژی سبز شده اند. یکی از این اتوموبیل ها، ب ام و برقی مدل i3 است که به جای آهن و فولاد، در بدنه آن الیاف کربن بسیار سبک و مقاوم به کار گرفته شده، و از پیشرفته ترین تکنولوژی الکترونیکی برای ایمنی رانندگی برخوردار است، از جمله دوربین برای دید پشت سر، کمک پارک اتوماتیک، سیستم هشدار خروج از خط، و سیستم گریز از تصادف.

تریسا موریارتی از شرکت ب ام و می گوید ترمز اتوماتیک باتری ماشین را شارژ می کند: «در هر لحظه که به پدال گاز فشار نمی آورید، سیستم شارژ باتری خود به خود فعال می شود و از سرعت ماشین می کاهد؛ و به این ترتیب مقداری انرژی به باتری اضافه می شود.»

کادیلاک جدید و دوگانه سوز (برق و بنزین) که در این نمایشگاه به نمایش درآمده، از سیستم تکنولوژی بالایی برخوردار است. در واقع، این نسخه پیشرفته موسوم به «آنستار» کمپانی خودرو سازی جنرال موتورز است که برای اولین بار در سال ۱۹۹۶به بازار عرضه شد. امروز، کادیلاک علاوه بر جنبه های ایمنی، به اپلیکیشنی برای روشن کردن موتور از راه دور و نظارت بر کارکرد موتور از آن سر دنیا هم مجهز است.

استورات فول، نماینده شرکت جنرال موتورز در نمایشگاه لس آنجلس می گوید: یک اپلیکیشن در گوشی های هوشمند داریم که به شما امکان می دهد باد لاستیک، مقدار روغن موتور و مدت زمانی را که به تعویض روغن باقی مانده بررسی کنید. این اپلیکیشن همچنین امکان می دهد مقدار بنزین و مسافتی را که اتوموبیل شما می تواند پیش از نیاز مجدد به بنزین زدن بپیماید، از راه دور مشخص کند.

کار شرکت «اسپرینت ولاسیتی» برقراری ارتباط میان ناوگانی از اتوموبیل های متعلق به یک شرکت است. جاشوآ ترنر نماینده «اسپرینت ولاسیتی» می گوید این تکنولوژی، ارتباط با اتوموبیل ها و کامیون ها را برای مدیران چنین شرکت هایی فراهم می کند.

«اگر مثلاً لاستیک یکی از خودروها در جاده پنچر شود، سیستم ارتباطی می تواند مشکل را به تعمیرکار خبر دهد؛ و مدیریت شرکت را هم از این که خودروی تعمیری چه موقع می تواند به کار برگردد، خبردار کند.

اتوموبیل ها در حال حاضر هم می توانند به راننده درباره تعمیرگاه های سر راه، و قیمت بنزین در پمپ بنزین های نزدیک، به راننده اطلاعات بدهند؛ و سرگرمی های اینترنتی را در اختیار راننده بگذارند. دیوید یومپا، از شرکت «اربیکوئیتی» می گوید در آینده، با تشریک و تبادل اطلاعات، می توانند خدمات هر چه بیشتری به راننده ها ارائه کنند. اربیکوئیتی هم اکنون در پنجاه کشور خدمات اتوموبیل اینترنتی ارائه می کند. دیوید یومپا می گوید: «مثلاً به محض این که ماشین کناری شما کمی جلوتر رفت، اطلاعاتی به شما می رسد در مورد این که مثلاً کمی جلوتر جاده یخ بسته است.»

به گفته وی این توانایی هنوز به دست نیامده، ولی با مرتبط شدن اتوموبیل ها به هم در آینده، این کار هم عملی خواهد شد.
XS
SM
MD
LG