لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

همکاری فورد و دانشگاههای آمریکا برای فن آوری رانندگی خودکار


«شرکت فورد موتور» اعلام کرد با همکاری دو دانشگاه معروف ایالات متحده پروژه پژوهشی را برای توسعه فن آوری رانندگی خودکار آغاز کرده است.

این شرکت خودروسازی اعلام کرد با دانشگاه استنفورد و موسسه فن آوری ماساچوست (ام آی تی) همکاری خواهد کرد تا راهکارهایی برای «چالش های فنی» بیابند که پیش روی خودروهای بدون سرنشین مجهز به سیستم های خودکاری قرار دارد که برخی از وظایف رانندگی را به عهده می گیرند.

مارک فیلدز، مامور ارشد امور اجرایی این خبر را در «نمایشگاه اتومبیل واشنگتن» اعلام کرد و این شرکت خودروی تحقیقاتی را به نمایش گذاشته بود که به آن «Ford Fusion Hybrid» گفته می شود.

فیلدز گفت «ما در بلندمدت شاهد آینده ای خواهیم بود که خودروها با هم و با دنیای بیرون خود ارتباط برقرار می کنند تا امنیت بیشتری برقرار باشد، حجم ترافیک کاهش پیدا کند و منافع زیست محیطی عمده ای حاصل شوند. این خودروها امیدبخش جهت یابی و پارکینگ کاملاً خودکار هستند».

آقای فیلدز گفت این خودروی پژوهشی می تواند با نظارت یک راننده، اما به صورت مستقل و خودکار عمل کند.

این نوع خودروها از پیشرفته ترین فن آوری ها استفاده خواهند کرد و همچون خفاش و دلفین از امواج صدا استفاده می کنند و خودرو می تواند حرکت اشیا، از جمله خودروها و یا عابران پیاده را پیش بینی کند بنابراین می تواند برای اجتناب از برخورد با این اشیا، مسیر امنی را انتخاب نماید.

در بخشی از تحقیق که مربوط به دانشگاه استنفورد است، در مورد شیوه حرکت و مانور خودرو با استفاده از سنسورهایی تحقیق خواهد کرد تا موانع اطراف را «تشخیص دهد».

این پژوهش به هدف تجهیز این نوع خودروها با نوعی عقل سلیم و منطق شبیه انسان انجام می شود تا رانندگی به تجربه ای امن تر و مطمئن تر بدل شود.

گرگ استیونز، مدیر جهانی امور پژوهشی فورد در زمینه کمک به راننده و امنیت فعال می گوید «راننده ها برای پیش بینی وقایعی که ممکن است رخ دهد، از سرنخ ها و شواهد اطرافشان استفاده می کنند و می دانند که حتی ندیدن یک شی و یا اتفاق به معنای آن نیست که کم اهمیت هستند. هدف ما همکاری با ام آی تی و استنفورد و توسعه نوعی غریزه مشابهی برای خودروهاست».

شرکت فورد هنوز مبلغی را که به این پروژه تحقیقاتی اختصاص داده، اعلام نکرده است.

فورد پیش بینی کرده است که رانندگی کاملاً خودکار، خودروهایی که با سوخت جایگزین کار می کنند و ارتباط متقابل بین خودروها بخش عظیمی از آینده صنعت حمل و نقل خواهند بود. این شرکت اعلام کرده است قصد دارد تا سال ٢٠٢٥ در فن آوری ها، نمونه اقتصادی و مشارکت با شرکت های دیگر در این زمینه سرمایه گذاری کند.

آقای فیلدز می گوید «هدف ما ارائه سطحی از فن آوری است که به استفاده از آن راننده هنوز کنترل خودرو را به عهده داشته باشد و هنوز بتواند از تجربه رانندگی لذت ببرد اما به شیوه ای بهتر، امن تر و کارآمدتر براند».

سهام فورد در پایان ساعات تبادلات بازرگانی بازار بورس اوراق بهادار نیویورک روز ٢٢ ژانویه به ٧ دهم درصد و ١٦.٥٣ دلار رسید.
XS
SM
MD
LG